A J. R. R. Tolkien világsikerű regényeiből készült világsikerű filmtrilógiák világsikerét megirigylő Amazon sorozatot készít, ha minden igaz, a Szilmarilok alapján; s mint ahogy mi is megírtuk, itt bizony előkerülnek majd fekete bőrű, meg ázsiai meg maori hobbitok is, bármit is jelentsen ez. De lesz benne sok „sok erős női hős” is, szóval minden téren huszonegyedik századiasítják Tolkien műveit.
2. A Bridgerton család fekete brit nemesei
„Alternatív történelem” – nem, ez nem egy vitriolos kritika definíciója, hanem maga a sorozat szerzője, Chris Van Dusen használta ezt a kifejezést a Julia Quinn regénysorozata alapján készült Netflix-adaptációja kapcsán, ahol nem csak a 18-19. század fordulóján élő brit nemesség soraiban jelennek meg feketék, de maga Zsófia Sarolta királyné is színesbőrűként jelenik meg. Izgalmas lesz, ha ilyen sorozatok formálják majd az átlagember történelemszemléletét.
3. A „genderqueer” Szépség a Szépség és a szörnyetegben
Nem filmipar, de lehetetlen elmenni mellette: Belle, a Szépség és a szörnyeteg című, 18. század közepén lejegyzett európai népmesén alapuló történet színházi adaptációjában egy afroamerikai genderqueer, azaz magát se férfinek, se nőnek nem tartó színész(nő), Jade Jones játssza majd az egyesült államokbeli Maryland állam egyik színházában.
4. A nem bináris rajzfilmbölény
Fred, a nembináris rajzfilmbölény animációs filmben látható, a filmben adott definíció szerint se nem fiú, se nem lány, illetve nem tudni, melyik. A vonatkozó magyar jogszabályok értelmében azonban nem szerepelhetne így a képernyőn, korhatárbesorolás nélkül, ezért a Magyar Nemzet próbaképpen a Médiatanácshoz fordult. Egyébként egy lapunknak nemrég adott interjúból kiderül, hogy az LMBTQ-tartalmak gyerekeknek való bemutatásával korántsem ért mindenki egyet magán a közösségen belül sem, van, aki élesen elítéli.
5. A Witcher-sorozat
A magyarul Vaják címmel megjelenő könyvek alapján készült sorozatot mindenki izgatottan várta, aminek persze jócskán megágyazott a témában készült videójáték-trilógia is. A Vaják Andrzej Sapkowski fantasy könyvei alapján készült a szörnyvadász, Ríviai Geralt kalandjairól, aki tipikusan ószláv, tágabb értelemben kelet-európai mondák világában mozog (magyar inspiráció is akad, a híres törpekovács például Esterhazy névre hallgat). Mivel a környezet kelet-európai, így a fő karakterek a könyvekben és a videojátékokban is egytől egyig fehérek. De nem a Netflixnél!