Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Négy új amerikai támaszpont létesül a szigetországban, Kína tiltakozik, a helyzet fokozódik.
A Fülöp-szigeteken lévő, az amerikai katonák által is használt támaszpontokat semmilyen támadó műveletre nem veszik igénybe, a bázisok használatáról szóló megállapodás csak védelmi célokat szolgál – szögezte le hétfőn a Fülöp-szigeteki elnök.
„Ha senki nem támad ránk, akkor az aggodalmak feleslegesek, mert mi nem akarunk harcolni”
– tette hozzá ifjabb Ferdinand Marcos. A Fülöp-szigetek a múlt héten jelentette be annak a négy új amerikai katonai támaszpontnak a helyszínét a szigetországban, egyebek között a Tajvani-szoros közelében, ahol rotációs rendszerben, határozatlan ideig amerikai erők állomásoznak majd.
A bejelentés ellen Peking azonnal tiltakozott, azt vetve Manila és Washington szemére, hogy a lépéssel csak növelik a térségben lévő feszültséget. Kína manilai nagykövetsége emellett arra figyelmeztetett: a Fülöp-szigeteki és az amerikai kormányzat biztonsági együttműködése „végül mélységes geopolitikai viszálykodásba fogja rántani a Fülöp-szigeteket, és
az ország gazdasági fejlődése fogja megsínyleni a következményeket”.
Április 11-én az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek megkezdik nagyszabású, Balikatan nevű tengeri hadgyakorlatukat, a manőverben Japán megfigyelőként vesz részt. Az április 28-ig tartó hadgyakorlat a két ország eddigi legnagyobb közös művelete lesz.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Gatis Indrevics