Felrobbantotta volna a New York-i tőzsdét egy férfi, és az FBI segítségét kérte
A férfi 2017 óta tanulmányozta, hogyan lehet pokolgépet készíteni.
Aki rákerül, annak többnyire annyi, kerüljön az két órába vagy 32 évbe.
Mi alapján kerülnek fel bűnözők az FBI tíz legkeresettebb bűnözőről szóló listájára? – ennek járt utána a Fox News.
Mint írják: 1950 óta 530-an kerültek fel erre a listára, és közülük 494-et el is fogtak.
Jonathan Gillam volt FBI-ügynök a Fox Newsnak azt mondta, a lista több figyelmet érdemel, mint amennyit kap. Mindenesetre az FBI a helyi bűnüldöző szervek – köztük 56 helyi FBI-kirendeltség – segítségét is igénybe veszi a lista összeállításakor.
Jellemzően azok kerülnek fel a listára, akik súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek vagy jelentős veszélyt jelentenek az amerikai nemzetre. A két dolog különbözik: az első a nemzetbiztonsági titkokra vonatkozik, a második az emberek otthoni biztonságára.
A lista egyik leghíresebb „tagja” az arra 2007-ben felkerülő Oszama bin-Laden volt.
A listára felkerültek gyakran olyan emberek, akik bármikor Amerika földjére léphetnek vagy inspirálhatnak más bűnözőket, terroristákat.
Az FBI 1950 márciusában hozta létre a listát, miután egy újságíró rákérdezett, hogy kiket keresnek a legjobban.
Közülük 163-at a civil lakosság segítségével kaptak el.
A legrövidebb idő, ami alatt elkaptak valakit a listáról, két óra volt. A leghosszabb 32 év. Az első az 1969-ben elkapott Billie Austin Bryant volt, akit gyilkosságért el is ítéltek. A második Víctor Manuel Gerena egy Wells Fargo-bankfiók 1983-as kirablásáért került rá a listára, és 2016-ban vették le róla, anélkül, hogy elkapták volna; állítólag Kubában él.
Eleinte leginkább bankrablásért, autólopásért kerültek fel rá emberek, egy évszázaddal később már szabotázs, gyermekrablás, kormányzati tulajdon megrongálása is szerepelt a legkeresettebbek által elkövetett bűntények között, a hetvenes évektől pedig a szervezett bűnözés és a terrorizmus is fókuszba került. A nyolcvanas-kilencvenes években a szexuális bűnözők, nemzetközi terroristák és drogcsempészek is felkerültek rá.
Aki a legutoljára felkerült a listára, az a kolumbiai drogcsempész-terrorista Wilver Villegas-Palomino, azaz Carlos El Puerco, aki 20 évig csempészett kokaint Kolumbiából az USA-ba. Alejandro Rosales Castillo 2016-ban gyilkolta meg barátnőjét a dél-karolinai Charlotte-ban. Ruja Ignatova bolgár kriptovaluta-kereskedő négymilliárd dollárral vágta át üzleti partnereit OneCoin nevű cégén keresztül 2014 óta. Arnoldo Jimenez halálra késelte feleségét 2012-es esküvőjük után.
Omar Alexander Cardenast egy 2019-es gyilkosságért, Alexis Florest egy öt éves philadelphiai kislány 2000-res elrablásáért és meggyilkolásáért, Bhadreshkumar Chetanbhai Patelt felesége 2015-ös meggyilkolásáért keresik. Yulan Adonay Archaga Carias pedig egy hondurasi gang vezetője, ami kokaint csempészik.
Végül a gyermekpornó terjesztéséért keresett Michael James Prattet és a drogcsempész Jose Rodolfo Villarreal-Hernandez „El Gato”-t már elkapták, de még rajta vannak a listán.
Fotó: Wikipédia.