A padokat, a kerékpárutat már elérte a Duna – videón, ahogy felkészülnek az évtized árvizére
Helyszíni tudósításunk!
Japánban már most lehet kapni genetikai változtatáson átesett paradicsomot, amely vérnyomáscsökkentő hatású, vagy éppen dupla testsúlyú gömbhalat. Anglia is felzárkózna.
Az Egyesült Királyságban elfogadták azt a törvényt, amely kimondja: kereskedelmi forgalomba kerülhetnek a génszerkesztett növényi alapú élelmiszerek.
A hivatalos közlés szerint a génszerkesztésnek hála, jobb, tartalmasabb élelmiszereket tudnak előállítani, amely munkahelyeket és befektetéseket eredményez. A génszerkesztés és génmódosítások kritikusai ellenben aggódnak, főleg attól, hogy az eljárásnak eddig ellenálló Skóciába, Wales-be és Észak-Írországba is bejutnak a genetikailag módosított élelmiszerek, hiszen a törvény szerint
A következő lépcső pedig, hogy az Európai Unió országaiba is jut belőle, miközben a kritikusok állítják, katasztrófához vezethet, ha ellenőrzés nélkül kerülnek a polcokra ezek a termékek, jelentős lehet az egészségügyi kockázata.
A génmódosítás és génszerkesztés támogatói azt mondják, nincs oka a pánikra, hiszen bár az Európai Unióban nem, a világ többi részén évtizedek óta vásárolhatnak az emberek genetikailag módosított élelmiszereket és nem kimutatható, hogy okoztak e egészségügyi problémát.
Magyarország kormánya a genetikailag módosított élőlényekre (GMO) továbbra is nemet mond és már 2006-ban megalkotta a GMO-mentes stratégiáját. A kormány nem csak a génmódosított termékekre fókuszál, a rovarfehérjéket tartalmazó élelmiszerek esetében is a legnagyobb szigort alkalmazza. Az ilyen termékeket külön polcon kell majd tárolni és a csomagoláson jól látható helyen fel kell tüntetni az összetevőket. Nagy István agrárminiszter szerint a közvéleménykutatások is azt mutatják, a magyar emberek nem akarnak rovarokat enni.
Nyitókép: A genetikai változtatások ellen tiltakozó osztrák gazdák felirata a termőföldön. Fotó: MTI/Czika László