A több mint egy évvel ezelőtt Ukrajna ellen indított orosz inváziónak komoly vallási aspektusai is vannak. Mivel az ortodox vallás a két országban közös gyökerekből indult és mind a mai napig szorosan összefonódik, az ukrajnai egyházak is nehéz helyzetbe kerültek. Az Ukrajnához közelebb álló egyházak az orosz befolyástól tarthatnak, míg a moszkvai patriarchátus felé húzóknak az ukrán hatóságokkal gyűlik meg a baja.
Legutóbb a kijevi Pecserszka Lavra templom- és kolostorkomplexum szerzeteseinek története járta be a világot, akiket március 10-én arra szólított fel az ukrán kormány, hogy hagyják el jelenlegi otthonukat, ahol több mint tíz éve élnek.
Az ukrán hatóságok attól félnek, hogy a szerzetesek az oroszokkal kollaborálnak,
és ezért veszélyt jelenthetnek Ukrajnának.
A Pravda hírportálnak nyilatkozó Pavlo metropolita tagadta, hogy benne lennének bármilyen politikai összeesküvésben, és elmondta, nem fogják elhagyni a kolostort, ahol a háború elől menekülő embereknek is segítenek. A szerzeteseknek egyébként március 29-ig kellett volna kiköltözniük, de ez nem történt meg.
Ezért bonyolult az ortodox egyház helyzete Ukrajnában
Ahhoz, hogy megértsük, miért tart ennyire a szerzetesektől Ukrajna, fontos tudni, hogy az országban jelenlévő ortodox egyházak helyzete nagyon összetett és konfliktusos.
Az orosz ortodox egyház eredete a 10. század eleji Kijevbe vezethető vissza. Kezdetben az orosz ortodox egyház a bizánci patriarchátus alá tartozott, és a kijevi metropolita irányította, mígnem 1448-ban autokefália státuszt kapott, vagyis függetlenedett. 1589 óta pedig az orosz ortodox egyház feje a moszkvai pátriárka. A 18. századtól kezdődően a patriarchátus kezdett egyre inkább az orosz állam irányítása alá került, és ez kitartott egészen a Szovjetunió létrejöttéig, amikor ismét szétválasztották az államot és az egyházat, s üldözni kezdték a híveket.
A 20. század hányattatott időszaka után 1988-ban a hatalom végül visszaadta az egyház teljes autonómiáját.
A Szovjetunió felbomlásával Ukrajnában egyre nőtt az igény, hogy vallásilag is függetlenedjenek Oroszországtól.
Mivel Kijev az orosz ortodox egyház bölcsője, Oroszország hallani sem akart arról, hogy Ukrajna autokefáliát kapjon.
1990-ben létrehozták az Ukrán Ortodox Egyház-moszkvai patriarchátusát. Ezzel az ukránok lehetőséget kaptak arra, hogy önálló egyházuk legyen, amelyet ők maguk irányítanak a moszkvai patriarchátus fennhatósága alatt. Ugyanakkor továbbra sem rendelkezett saját külpolitikával, a szertartásokon pedig továbbra is meg kell említeniük a moszkvai pátriárkát, mint az egyház fejét.