Fenyegető üzenetet küldött Trumpnak a WHO: döntése az egész világot veszélyezteti
Az amerikai elnök egyik első lépésével radikálisan átalakítja országa globális egészségügyi szerepét.
Az éghajlatváltozás és az erdőirtások elősegítik az állatról emberre átterjedő kórokozók hódítását. Titokzatos betegséget és járványokat terjesztenek a kullancsok.
A covid járvány óta megtanulhattuk, hogy vannak olyan betegségek, amelyek állatokról emberre is átterjedhetnek. Az éghajlatváltozás következtében egyre több súlyos fertőző betegség képes állatról emberre átterjedni, ezt a jelenséget zoonózisnak nevezzük.
A világ minden táján felgyorsuló erdőirtás miatt a szakértők attól tartanak, hogy az emberi, állati és kórokozó-átvivő populációk között megnövekedett érintkezés a következő világjárvány kitörését okozhatja. Egy, a Nature folyóiratban 2020-ban megjelent tanulmány például megállapította, hogy az élőhelyek megzavarása csökkenti a biológiai sokféleséget, de növeli a betegséget terjesztő rágcsálók és denevérek számát. (Mint tudjuk, ezeknek az állatoknak a fertőzései az emberre is átterjedhetnek – a szerk.) De
Zoonózisos betegség lehet például az Indiában előforduló, lázzal, szervi vérzésekkel, idegrendszeri érintettséggel járó súlyos kórkép, az úgynevezett Kyasanur-erdei betegség, amit majombetegség vagy majomláz néven is ismerünk és kullancsok terjesztik. A kór 3-8 napos lappangási idő után hirtelen kezdődik jellemző tünete még a kötőhártyagyulladás a fényérzékenység és a nyirokcsomó, -máj és lépduzzanat. A vérzéses betegség halálozási aránya körülbelül öt százalék.
A kór arról az erdőről kapta a nevét, ahonnan elterjedt, 1957-ben fedezték fel, később ismétlődő járványokat okozott először a térségben, majd a szomszédos országokban – írja a BBC. A járványok nagyrészt az erdőterületekkel határos vidéki területeken fordulnak elő. Bár aggasztó a terjedése, a betegség nem szerepel a globális egészségügyi figyelőlistákon. A legveszélyesebb területek az úgynevezett bételpálma- vagy arékapálma-ültetvények. Ahogy feldarabolják a háborítatlan erdőket, úgy kerülnek egyre közelebb az ott megbúvó betegségek az emberi élőhelyekkel és az ültetvényekkel.
Globálisan egyébként
Ez a tény pedig kevéssé ismert a nyilvánosság előtt, különösen a Lyme-kóron kívüli kullancsok által terjesztett betegségek esetében.
Tavaly nyáron a sajtó beszámolt egy másik kullancsfajtáról is, ami nem más, mint a Hyalomma, ami Magyarországon is megjelent. Az élősködő rengeteg kórokozót hordozhat, így akár a Krími-Kongói vérzéses lázat okozó vírust is, így állatra és emberre is rendkívül veszélyes.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor