Meghívót ugyan nem kaptunk, de a haladó sajtó beszámolóiból és a Facebook jóvoltából értesülhettünk róla, hogy a Momentum néhány képviselője, kiegészülve egy bizonyos Hadházy Ákossal, „formabontó” performanszt mutatott be a Karmelitánál. A Magyarországnak „kitartást” kívánó államférfi, a saját pártja által is partvonalra szorított Gelencsér Ferenc pártelnök és elődje, az előválasztáson – és egy Partizán-interjún – csúfosan elbukó Fekete-Győr András vezette, a márciusi ifjakra hajazó delegáció elvitte a kordont a miniszterelnöki rezidencia elől. Egész pontosan a szomszédos építési munkálatok miatt lezárt utcarész elől. Vagyis
nem „klasszikus” kordont, hanem építési eszközt sikerült odébb pakolniuk.
A lilák „új reménységének” kikiáltott Donáth Anna ráadásul el sem ment, nem ért rá vagy nem akarta adni az arcát a bátornak szánt akcióhoz, nem tudjuk.
Tizenkét pontja ugyan nem volt Hadházyéknak, hét azért akadt egy kiáltványhoz, amit ki is ragasztottak az épületre. A fotók alapján a rendőrök korrektül viselkedtek, nagyjából végignézték az egészet, a felvételek és fotók elkészültek, a „független” sajtómunkások is elvégezték a munkájukat, majd szépen mindenki hazament.
Íme az akció:
Nem vitás, a Momentum – a 444 beszámolója szerint „szerényen”: az ellenzék – Orbán Viktor és a Fidesz 2007-es parlamenti kordonbontását akarta utánozni. Hát, ez ilyen formában igen gyengére sikeredett. Érdemes először is az akkori és a mostani politikai szituáció közötti különbségeket röviden felvillantani. Kezdjük azzal, hogy a Gyurcsány-kormány 2007 nyarára igen komoly társadalmi bizalom- és támogatottság-vesztést volt kénytelen elszenvedni, az őszödi beszéd és a megszorítások miatt utcai tüntetések, köztük a vérbe fojtott 2006. október 23-i megemlékezés terhelte morálisan az MSZP-SZDSZ-kormányokat. Közben sorra érkeztek a „költségvetési kiigazítások”, bércsökkentés, rezsiemelés, satöbbi.
A 2006-os voksoláson épphogy kikapó Fidesz messze a legnépszerűbb párt lett – érdemes megjegyezni: azóta is az –, míg
az országos rendőrfőkapitány a kormányellenes tiltakozások miatt képes volt műveleti területté nyilvánítani, ezzel együtt lezárni a nemzet főterét.
A Kossuth Lajos térre hétköznapi ember nem tehette be a lábát, az ideiglenes intézkedés hosszú hónapokig elhúzódott. Nem pusztán kordon, hanem a népharagtól Gyurcsányékat elválasztó barikád volt az inkább.