Hatodik éve dédelgeti álmait Emmanuel Macron a nyugdíjkorhatár emelését is tartalmazó reformról, amely újraválasztási programjának egyik fontos ígérete volt. A hosszú történet pedig, úgy tűnik, végéhez közeledik, az elnök most dűlőre viszi az ügyet, és 62-ről 64-re emeli a nyugdíjkorhatárt, ha törik, ha szakad. Vagy valami ilyesmi.
Nem is akárhogy: a kisebbségbe szorult kabinet élén jobban támaszkodik az ideológiailag tőle távolabb álló jobboldalra, mint saját politikai térfelére, ahonnan folyamatosak a tiltakozások a szociálisnak nehezen nevezhető reform ellenében.
A kritikák elsősorban szociális természetűek. Mint a France24.fr összefoglalójából kiderül, a tiltakozó szakszervezetek szerint a reform
- éppen az alacsony jövedelmű kétkezi melósokat bünteti, akik fiatalabban kezdtek dolgozni, mint a tanultabb munkavállalók, így több évet kellene ledolgozniuk, mint utóbbiaknak.
Ugyanakkor a kormány azzal érvel, hogy
- a rendszer csak így tud fenntartható lenni további adósságok felhalmozása nélkül, és
- Európában már így is 65 év körül van a nyugdíjkorhatár.
Azonban a parlamentben még bőven adódhatnak gondok. A jobboldal fő ellenzéki ereje, a Republikánusok nagyrészt ugyan Macron reformja mellett vannak, ám többen bizonytalanok, és így hajszálon múlik a tervezet sikere. Noha a szenátus elfogadta a tervezetet, hátravan még az alsóház zárószavazása, amely korántsem tűnik sima ügynek. Macron saját pártjában, a Renaissance-ban is vannak még tétovázók.
Ugyanakkor Macron nincsen száz százalékig rájuk szorulva; ugyanis ha úgy látja, képtelen keresztülvinni a reformot az alsóházban, elrendelheti, hogy a miniszterelnök-asszony, Elisabeth Borne szavazás nélkül nyomja azt keresztül a házon, méghozzá az alkotmány vonatkozó 49.3-as pontja alapján. Ez megint csak veszélyes lehet, hiszen a kisebbségi Macron-kormány ellen ez esetben a képviselők 24 órán belül bizalmatlansági indítványokat nyújthatnak be, és akár rövid úton meg is buktathatják.
Ennek elkerülése esetén is azonban megvannak a kockázatok: elsősorban a közvélemény ítélheti el keményen érte Macront, amelynek szembe kellene néznie azzal, hogy a nép autoriternek, a népképviselet megkerülésének látja az említett cikely alkalmazását.
Eközben az ellenzék radikális jobboldali és baloldali erői keményen támadják