„Európa kapcsán akarva akaratlanul nekem is alapvetően az EU jut eszembe. Az alapító atyák úgy indultak neki az integrációnak, és ez a folyamat jelenleg is ott tart, hogy a mai napig nincs egybehangzó, egységes válasz arra, hogy mit értünk például az európai közösség alatt” – felelte Osztovits András egyetemi tanár. A jelző első fele az „európai” szó, ezzel az integrációs kérdéssel indultak el az alapító atyák,
de ők sem merték megválaszolni, mit jelent az európai politikában való együttműködés.
Ezek nehéz kérdések, melyeket évtizedek alatt sem lehet megválaszolni, de előbb-utóbb mégis csak meg kell vitatni, például a bővítéspolitikát. Európa része Törökország, vagy sem? Földrajzilag egy része biztosan, nagyobb része ázsiai, de történelme szorosan összefügg a miénkkel, kulturálisan viszont talán mégsem – gondolhatnák egyesek.
Nem könnyű kérdések és válaszok ezek, és nem véletlen, hogy Schuman, Adenauer és Monnet sem teljesen tudták eldönteni ezeket. A kötet egyik szerkesztője szerint ma is vannak olyan kérdések, amikre tudnia kellene az EU-nak egységes választ adni. Ilyen például az, hogy elméletileg kik azok az országok, akik egyáltalán szóba jöhetnek az uniós bővítés során.
Navracsics az EU egyik alapító atyjának, Robert Schuman volt francia miniszterelnöknek szavai idézve kijelentette: mielőtt Európa „gazdasági, katonai egységgé válna, kulturális egységgé kell válnia.”
Európa elsősorban kulturális egység.
Szükség van egy nemzeti kultúrák között, mögött meghúzódó közös európai kultúrára – fejtette ki a miniszter. A politikus kijelentette: mostanság egy közös európai politikai intézmény „szülési fájdalmait” érzékeljük, ám sajnos egyelőre még nem lehet látni, milyen is lesz a végeredmény.
„Az EU akarhat demokrácia lenni, de amíg nincs mögötte politikai közösség, addig nem lesz demokratikus politikai legitimációja. Sokáig tartott, amíg az unió eldöntötte, hogy akar-e egyáltalán demokrácia lenni, ez sokáig nem volt rövid távú cél. Most sem maga az EU próbál demokrácia lenni, inkább a tagállamokon próbál számon kérni valamiféle homályos demokrácia-kritériumokat” – mondta el a miniszter. Az EU föderalizálását célzó terkvekről szólva Navracsics leszögezte: az EU nem lehet európai szuperállam, sokkal inkább a nemzetállamokat meghaladó államközösség irányába tart.
Az MCC Press és az Osiris Kiadó Europica Varietas című könyvsorozatának első darabjai közül kettő az unió alapító atyáinak, Jean Monnet-nak és Robert Schumannak az írásait, a harmadik pedig Oscar Halecki lengyel történész Európa millenniuma című munkáját tartalmazza.
Nyitókép: régi Európa-térkép (Mandiner-archív)