Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Az orosz elnök Szergej Szurovikin hátrébb tolásával egyértelműen helyretette a külsősöket, és jelezte, hogy nem fogja leváltani a kedvükért sem Szergej Sojgu védelmi minisztert, sem Valerij Geraszimov vezérkari főnököt – fejtettük meg a helyzetet Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértővel.
Megint leváltották az ukrajnai orosz erők főparancsnokát, a nemrég odavezényelt Szergej Szurovikint, akit „Armageddon tábornok” néven is ismernek, és Valerij Geraszimov, az orosz hadsereg vezérkari főnöke veszi át a parancsnokságot.
Ami egyrészt kellemetlen, mert amerikai szakértők is az általa behozott új stratégiára alapozták 2023-as előrejelzéseiket,
másrészt érdekes, mert laikus szemmel nézve a „csapatkapitány” ilyen sűrű váltogatása nem éppen azt kommunikálja, amit Vlagyimir Putyin és köre mindenképpen szeretne, vagyis azt, hogy kézben tartják a dolgokat.
Ez lenne a dolog külső optikája, azonban Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója egészen másképp látja a helyzetet.
A szakértő elsősorban lehűti a kedélyeket: arról azért nincsen szó, hogy – elődeivel ellentétben – Szurovikint ténylegesen leváltották volna, pusztán eggyel hátrébb húzták a sakktáblán. „Hivatalosan annyi történt, hogy Geraszimov megkapta az eddigi vezérkari főnöki pozíciója mellé az ukrajnai hadműveletek központi operatív vezetését is”.
Szurovikin, ahogy az orosz „piszkos tizenkettőt”, a Wagner-csoportot vezető Jevgenyij Prigozsin is, úgymond „külsősök” – mutatott rá Somkuti –, akik az utóbbi időben erőteljesen (és alappal) szidták a korábbi orosz hadvezetés trehányságát a háborúra rosszul felkészített hadsereg állapota miatt, és állították, hogy ezek a bizonyos „külsősök” még Putyinnak is hazudtak.
Emlékeztetett: „ők olyan bátrak lettek, hogy már Geraszimov és Sojgu leváltását követelték”.
„ez valószínűleg az ellencsapás, Putyinék helyre tesznek mindenkit a rendszerben”,
összegezte a szakértő.
Geraszimovról Somkuti azt mondta: nagy gondolkodó, de kérdéses, hogy operatív vezetőként mennyire tudja ezt kamatoztatni, mindenesetre a tévesen Geraszimov-doktrínának hívott, később egyébként visszavont, átfogó anyagból arra lehet következtetni, hogy a vezérkari főnök tudja, mit és hogyan kellene csinálni.
A hivatásos vezetés leváltásának igénye először a támadás gyors elakadásakor, február-márciusban merült fel, majd később ezek a hangok elhalkultak, hogy újult erővel támadjanak fel az őszi visszavonulás során.
„Szurovikin és Prigozsin folyamatosan azt kommunikálták, hogy a régi vezetésnek mennie kell. Most ez egy üzenet a politikai vezetéstől, hogy bár valóban megingott a bizalom a hagyományos katonai rendszerben és a hivatásosokban, de
zsoldosoknak és külsősöknek, ha úgy tetszik, összeesküvőknek nix ugribugri,
a hivatásosokat pedig tessék békén hagyni” – sommázta Somkuti.
Nyitókép: MTI/Pool AP/Thibault Camus