Ismert, január 26-i tárgyalásával Navracsics Tibor területfejlesztési és uniós források felhasználásáért felelős miniszter elérte, hogy Brüsszel nem függeszti fel a magyar hallgatók külföldi tanulását lehetővé tévő Erasmus+ programot a modellt váltott 21 magyar egyetemen, a 2024-es tanévre vonatkozóan.
Navracsics Tibor előbb – bő két hete – levélben fordult fordult Johannes Hahnhoz, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosához és Mariya Gabrielhez, az Európai Bizottság innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosához, utóbb, 26-án pedig Brüsszelben tárgyalt is a két velük személyesen.
A KeljFelJancsi nevű műsorban Fiala János műsorvezető arról kérdezte a minisztert, hogyan is történt a tárgyalás, miként lehet, hogy „öt perc alatt megoldottak valamit, amiről Magyarországon azt gondolták, megoldhatatlan lesz”.
Navracsics Tibor pontosított:
Öt perc alatt konszenzusra jutottunk abban a kérdésben, hogy az Erasmus és a Horizont program kárvallottjai nem lehetnek a magyar egyetemisták és a magyar kutatók.”
A miniszer elmondása szerint azzal indított a két biztossal való tárgyaláson, mennyire zavaróak voltak a hírek a hazai gimnazisták számára, akik most adják be a jelentkezési lapjukat, hogy a közérdekű alapítványok által működtetett egyetemek nem vehetnek részt az Erasmus-programban. Legalábbis a beszámolók szerint. Márpedig a magyar sajtó egy része úgy interpretálta a brüsszeli lépéseket 180 ezer diáknak, hogy kész, vége, ki vagyunk tagadva az ösztöndíjprogramból.
„Tárgyalópartnereim azonban rögtön mondták, ez nem volt szándéka az Európai Bizottságnak, másrészt nem is ez a helyzet” – jelentette ki Navracsics.
Beszámolója szerint az EU fővárosában megállapodtak abban, hogy a magyar egyetemek ugyanúgy pályázhatnak, ugyanúgy elbírálják őket, mint eddig. Tény azonban, és ezt is megerősítette a miniszter, hogy meg kell abban is állapodnia a feleknek, milyen jogszabály-változtatásokra van még szükség, hogy hosszútávon is rendezzék ezt az együttműködést.
Megmaradt ugyan az összeférhetetlenségi probléma fölvetése az Európai Bizottság részéről,
de a két biztos elismerte, emlékeznek, hogy ősszel már kezelték ugyanezt a kérdést. Hozzátették viszont, azóta több olyan „politikai jelzés” érkezett, miszerint ezt némelyek nem tartják megnyugtatónak.