Nem fenyegeti veszély az Erasmus+ program folytatását; annak a 180 ezer diáknak, aki jelenleg alapítványi fenntartású egyetemekre jár, nem kell tartania attól, hogy programból kiesik. Ez az oktatókra és a kutatókra egyaránt vonatkozik – közölte Navracsics Tibor szerdán Brüsszelben.
A miniszter azt kérte Johannes Hahn és Mariya Gabriel uniós biztosoktól, hogy világos és egyértelmű kommunikációval ők is erősítsék meg, növeljék a bizalmat a diákokban a program és az Európai Bizottság iránt. Jelezte azt is, hogy nincs probléma a folytatást illetően, az Erasmus+ és a Horizont Európa program finanszírozása és az együttműködés a továbbiakban is zökkenőmentes, folyamatosan lehet jelentkezni új pályázatokra az alapítványi egyetemek hallgatóinak és kutatóinak.
Navracsics Tibor Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva közölte: folytatják a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal, hogy kezelni tudják azokat az aggályokat, amelyeket a bizottság megjelölt az alapítványi egyetemek vonatkozásában.
A testület képviselői összeférhetetlenségi aggályokat fogalmaztak meg annak kapcsán, hogy a 21 alapítványi fenntartású egyetem közel felében vannak politikusok a kuratóriumokban. Közvetítettem a kormányzati álláspontot: ha a bizottság azt veti fel, hogy ne lehessenek tagok, ezt meg tudjuk oldani szabályozással”
– hívta fel a figyelmet. Jelezte, problémaként vetették fel a mandátumok esetében az időbeli korlát hiányát, de a kormány nyitott ennek orvoslására is. Hozzátette, két „nem túl bonyolult” jogszabály módosításról van szó, amelyet az Országgyűlés márciusban végre tud hajtani.
Kérdésre válaszolva a miniszter jelezte, ha a politikai egyeztetésre van szükség, akár hetente kész tárgyalni. Kiemelte azt is, hogy a mostani tárgyalások hangulata kompromisszumkereső volt, és a cél, hogy a jogszabálymódosítások is konszenzusosak legyenek.
Ismert, január elején a Népszava írta meg, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn, mivel a lap megfogalmazása szerint „az Orbán-kormány továbbra is fideszes politikusok irányítása alatt tartja az alapítványi egyetemeket”.