Navracsics Tibor, az uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter az RTL Híradónak nyilatkozott arról, a Népszava által megírt sajtóértesülésről, hogy az Európai Bizottság leállíthatja az Erasmust azon egyetemeknél, amelyek alapítványi intézményekké váltak.
Mint ismeretes, a Népszava szerint az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai december végén levélben értesítették a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat, hogy nem kaphatnak friss támogatásokat az Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból.
A csereprogram hazai megvalósítását koordináló Tempus Közalapítvány a Népszava kérdésére azt közölte, hogy
a jogállamisági határozatnak nem címzettje az Erasmus+ program.
program.Navracsics Tibor: Erről soha nem volt szó
Navracsics Tibor kifejtette az RTL-nek:
Nagyon bízom benne, hogy csak egy félreértésről van szó, és az Európai Bizottság nem a magyar diákokkal akartja megfizettetni a magyar kormánnyal esetleg fennálló vitájának a költségét”.
.Kifejtette, az Európai Bizottság két kéréssel fordult hozzájuk: hogy a közbeszerzési eljárás hatálya alá tartozzanak a közérdekű alapítványok beszerzései is – ezt teljesítették is –, valamint hogy dolgozzanak ki egy szigorú összeférhetetlenségi szabályrendszert – ezt kidolgozták, a Bizottság pedig jóvá is hagyta. „Mind a kettő feltétel teljesült” – szögezte le. „A tárgyalásokon hivatalosan soha nem volt szó arról, hogy kockázatosnak tartaná az Európai Bizottság, hogy aktív politikusok részesei a közérdekű alapítványok kuratóriumának, úgyhogy ez még tisztázásra vár” – tette hozzá.
„Meg fogjuk keresni a Bizottságot”
Navracsics újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, hogy meg fogják keresni a Bizottságot, hogy kiderítsék, egészen pontosan mire gondoltak. „Hiszen amit kértek, azt teljesítettük.”
Reagált az Innovációs Minisztérium is
A sajtóhírre reagált az Kulturális és Innovációs Minisztérium is. Mint írták, „az Európai Bizottság decemberi döntése a jelenleg futó csereprogramokat nem érinti a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozóan”. Kifejtették, „a jelenleg futó és 2023-ban az egyetemek által pályáztatott felsőoktatási hallgatói, oktatói csereprogramokat nem érinti az Európai Bizottság tavaly év végi döntése. Az erre vonatkozó pénzügyi keretek biztosítottak, így a hallgatókat semmilyen hátrány nem érheti”.