Putyin örülhet: Trump megjegyzései Kijev rakétacsapásaira is hatással lehetnek
Üdvözölte a Kreml az amerikai elnök bírálatát Kijev Oroszországra mért mélységi rakétacsapásaival kapcsolatban.
A szövevényes ügy központi figurája Bajnai Gordon, aki kapcsolatba hozható a pénzt utaló szervezetek vezetőivel, továbbá a lap kiadójával, főszerkesztőjével is.
A Nemzeti Információs Központ múlt héten nyilvánosságra hozott második részjelentéséből kiderül, a korábban megismertnél is több:
a nagyjából egymilliárdos plusz pedig szinte kizárólag egyetlen céghez, az Oraculum 2020 Kft.-hez került – számol be a Magyar Nemzet.
Utóbbi szervezet céljai között olyan fennkölt eszmék szerepelnek, mint például a „vallási, etnikai és nemi sokféleség, az egyenlőség tiszteletben tartása” vagy „humanitárius segítségnyújtás”, az alapítvány „programokat indíthat és támogathat minden olyan intézményt, kezdeményezést vagy személyt, amely e célok elérését szolgálja”.
A Magyar Nemzet azonban felhívja a figyelmet arra az ellentmondásra is, hogy az EzaLényeg című kiadvány gyakran közöl a fenti célokkal ellentétes tartalmakat. Példaként hozták fel, hogy Rácz Zsófia fiatalokért felelős államtitkárt minősíthetetlen módon, női mivoltában támadták, amikor azt írták: „Cukor az élet, csak meg kell tanulni szopni”.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig azért perelte be a lapot,
mert azt terjesztették róla és az édesapját akkoriban elvesztő Koncz Zsófia országgyűlési képviselőről, hogy viszonyuk van egymással.
Arra voltunk kíváncsiak, ők tanácsolták-e a portált kiadó cég támogatását, tudtak-e arról, milyen cikkek jelennek meg az oldalon, összeegyeztethető-e a támogatás a gyűlölet elleni missziójukkal, független médiának tartják-e a portált, valamint konkrétan hogyan kommentálják, miként értelmezik azt a bejegyzést egy fiatal női politikus kapcsán, hogy „cukor az élet, csak meg kell tanulni szopni”, ám nem válaszoltak.
A múlt héten viszont megszólalt Korányi Dávid, továbbá az EzaLényeget kiadó cég vezetője és a portál főszerkesztője. Korányiék közölték: nem adtak támogatást pártoknak vagy jelölti kampányoknak, szerintük az Action for Democracy „a magyar és amerikai törvények maximális betartásával, önállóan végzi munkáját, támogatási döntései teljesen függetlenek mindennemű kormányzati és egyéb külső befolyástól, alapítóinak és tanácsadó testületi tagjainak a jelentés által baljósként beállított kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerét és amerikai kormányzati és demokrata párti kötődései
a politikai fantazmagória birodalmához tartoznak”.
Ifjabb Páva Zoltán, az Oraculum 2020 Kft. tulajdonosa és Zentai András, az EzaLényeg főszerkesztője pedig azt állították a HVG-nek nyilatkozva, hogy az Oraculum 2020 Kft. nem támogatásként kapta a pénzt, hanem jogszerűen megkötött szerződéses jogviszony keretében nyújtottak szolgáltatást, amelyet számla ellenében egyenlítettek ki a partnerek, s ezeknek a megbízásoknak semmi köze nem volt Márki-Zay Péter kampányához. Más alkalommal az EzaLényeg azt közölte, kiadójuk „a svájci Fondation Pluralisme alapítványtól kapta azokat a megrendeléseket, ami alapján hír- és tartalomszolgáltatói szolgáltatásokat végzett”.
Ám joggal vetődik fel – és erre még a kormánypártisággal nem vádolható HVG is utal –, hogy az alapítvány miért éppen ifjabb Páva cégét találta meg ekkora összeggel, és miért éppen kampányidőszakban tették ezt? És nem világos az sem, hogy az Oraculum 2020 Kft. pontosan milyen, az ellenzéki kampánnyal össze nem függő, politikamentes feladatot végzett a két, összesen csaknem kétmilliárd forintos értékű megbízásért.
A Magyar Nemzet szerint Bajnai személye kötheti össze a pénzt intéző Korányit, Zentait és ifjabb Pávát, és az exminiszterelnök volt az is, aki egy évvel ezelőtt Márki-Zay Péterrel egyeztetett egy londoni étteremben, ráadásul a Bajnai-féle DatAdat Professional Kft. és az EzaLényeg könyvelését ugyanaz a könyvelő végzi egy Szegi nevű borsod-abaúj-zempléni kistelepülésen.
Egyébként a baloldal legutóbbi országgyűlési választási kampányában a DatAdat cégcsoport – amely jelentős részt hasított ki a tengerentúlról érkező milliárdokból, az anyagi segítség mellett pedig technológiát és szakértelmet is kapott Amerikából – nagyon komolyan részt vett, ezért joggal állítható, hogy az amerikai befolyás miatt sérülhetett hazánk szuverenitása.
Nyitókép: Korányi Dávid és Karácsony Gergely/Facebook
***