Az AJBH kérdésünkre közölte, hogy a 2003-as, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa hatóságként jár el a törvényben meghatározott ügyekben és kérelem alapján, illetve az e törvényben meghatározott esetekben hivatalból folytat vizsgálatot annak megállapítására, hogy megsértették-e az egyenlő bánásmód követelményét.
Azonban hivatalból csak meghatározott körben indíthat eljárást, így akkor, ha egyebek mellett az állam, az önkormányzatok, a honvédség, köznevelési és egészségügyi intézmények illetve egyéb költségvetési szervek jogviszonyaikban, eljárásaik és intézkedéseik során tapasztalja az egyenlő bánásmód követelményének megsértését.
Az AJBH ezzel együtt közölte, hogy az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához