Nem érkezett bejelentés az ombudsmanhoz az Amnesty International Magyarországnál felmerült pszichológiai bántalmazás kapcsán – tudtuk meg az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalától (AJBH).
Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, az Amnesty volt munkatársai január elején nemi megkülönböztetéssel vádolták meg a szervezetet. Az OpenDemocracy nevű portál öt egykori női munkavállaló beszámolóját idézte, miszerint a szervezet magyar szekciójánál rendszerszintű volt a munkahelyi bántalmazás, megalázás, szexista megjegyzések és a szexizmus. Az Amnesty felső vezetése például nyomást gyakorolt egy alkalmazottra, hogy hagyjon fel a szoptatással, és másokat szisztematikus verbális és pszichológiai bántalmazásnak vetett alá.
A megszólalók között volt az AI Magyarország egykori kampánykoordinátora, Mérő Vera is, aki önálló facebook-posztban fejtette ki részletes véleményét az ügyről, amelynek szerinte a legfőbb tanulsága az, hogy
a munkahelyi bántalmazás, a diszkrimináció és annak a legalantasabb eltussolása bárhol előfordulhat, még a világ legnagyobb emberi jogi szervezetében is.
Mint írta, az Amnesty Magyarország Elnökségének a nyilvánvaló célja az, hogy a botrányt elkerülje, és ezért, az eltussolás érdekében, mint mára nyilvánvalóvá vált, nem válogatnak az eszközökben.
Mérő kitért arra is, hogy elmaradt az ügy tisztességes kivizsgálása és a felelősségek megállapítása, illetve egy esetleges bocsánatkérés.
A cikkben megfogalmazott vádakra az AI nemzetközi titkársága válaszolt az openDemocracy-nak. Bár az egyes HR-ügyeket nem kívánták kommentálni, azt írták, hogy az AI-nál nem tolerálják a nemi diszkriminációt és a visszaéléseket, és hogy mindkettővel kapcsolatos állításokat rendkívül komolyan veszik.
A Mandiner megkereste a korábban az Egyenlő Bánásmód Hatóságot magába integráló ombudsmani hivatalt, hogy érkezett-e hozzájuk bejelentés az említett üggyel kapcsolatban, illetve, hogy esetleg indíthatnak, indítanak-e hatósági vizsgálatot.
Az AJBH kérdésünkre közölte, hogy a 2003-as, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa hatóságként jár el a törvényben meghatározott ügyekben és kérelem alapján, illetve az e törvényben meghatározott esetekben hivatalból folytat vizsgálatot annak megállapítására, hogy megsértették-e az egyenlő bánásmód követelményét.