Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Kozma Ákos csak bizonyos intézményeknél kezdeményezhet hivatalból eljárást, civil szervezeteknél nem.
Nem érkezett bejelentés az ombudsmanhoz az Amnesty International Magyarországnál felmerült pszichológiai bántalmazás kapcsán – tudtuk meg az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalától (AJBH).
Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, az Amnesty volt munkatársai január elején nemi megkülönböztetéssel vádolták meg a szervezetet. Az OpenDemocracy nevű portál öt egykori női munkavállaló beszámolóját idézte, miszerint a szervezet magyar szekciójánál rendszerszintű volt a munkahelyi bántalmazás, megalázás, szexista megjegyzések és a szexizmus. Az Amnesty felső vezetése például nyomást gyakorolt egy alkalmazottra, hogy hagyjon fel a szoptatással, és másokat szisztematikus verbális és pszichológiai bántalmazásnak vetett alá.
A megszólalók között volt az AI Magyarország egykori kampánykoordinátora, Mérő Vera is, aki önálló facebook-posztban fejtette ki részletes véleményét az ügyről, amelynek szerinte a legfőbb tanulsága az, hogy
Mint írta, az Amnesty Magyarország Elnökségének a nyilvánvaló célja az, hogy a botrányt elkerülje, és ezért, az eltussolás érdekében, mint mára nyilvánvalóvá vált, nem válogatnak az eszközökben.
Mérő kitért arra is, hogy elmaradt az ügy tisztességes kivizsgálása és a felelősségek megállapítása, illetve egy esetleges bocsánatkérés.
A cikkben megfogalmazott vádakra az AI nemzetközi titkársága válaszolt az openDemocracy-nak. Bár az egyes HR-ügyeket nem kívánták kommentálni, azt írták, hogy az AI-nál nem tolerálják a nemi diszkriminációt és a visszaéléseket, és hogy mindkettővel kapcsolatos állításokat rendkívül komolyan veszik.
A Mandiner megkereste a korábban az Egyenlő Bánásmód Hatóságot magába integráló ombudsmani hivatalt, hogy érkezett-e hozzájuk bejelentés az említett üggyel kapcsolatban, illetve, hogy esetleg indíthatnak, indítanak-e hatósági vizsgálatot.
Az AJBH kérdésünkre közölte, hogy a 2003-as, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa hatóságként jár el a törvényben meghatározott ügyekben és kérelem alapján, illetve az e törvényben meghatározott esetekben hivatalból folytat vizsgálatot annak megállapítására, hogy megsértették-e az egyenlő bánásmód követelményét.
Azonban hivatalból csak meghatározott körben indíthat eljárást, így akkor, ha egyebek mellett az állam, az önkormányzatok, a honvédség, köznevelési és egészségügyi intézmények illetve egyéb költségvetési szervek jogviszonyaikban, eljárásaik és intézkedéseik során tapasztalja az egyenlő bánásmód követelményének megsértését.
Az AJBH ezzel együtt közölte, hogy az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához
Az AI és munkatársai is feltételezhetően tisztában vannak ezzel, hiszen a szervezet az elmúlt években többször követelte egyes ügyekben az ombudsman intézkedését. Így 2020 októberében, amikor a Meseország Mindenkié című mesekönyv kapcsán „Orbán Viktor gyűlöletkeltő szavai” miatt fordultak Kozma Ákoshoz, vagy arra szólították fel, hogy kérjen utólagos normakontrollt az Alkotmánybíróságtól a „transz emberek jogait súlyosan sértő módosítások” miatt, illetve amikor az ombudsman beavatkozását kérték a „roma gyerekek jogi gettóba zárása ellen”.
Nyitókép: Az Amnesty aktivistáinak demonstrációja a menekültek világnapján 2015-ben, a Parlament előtt. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)