Türk Birodalom – Sztálin Szent Oroszországa: 1-0
Na, melyik marad a mi nagy testvéri, baráti, szuverenista elvtársunk?
„A legádázabb terroristákat legyőztük, de most olyan híreket kapunk, hogy az Iszlám Állam próbálja újra megszervezni magát” – figyelmeztet Jaafar Sheikh Mustafa, a Kurdisztáni Régió alelnöke. Interjúnk!
Jaafar Sheikh Mustafa a Kurdisztáni Régió jelenlegi alelnöke. Harcolt az első iraki-kurd háborúban, az 1991-es iraki kurd felkelésben, majd 1992-ben a pesmerga erők helyettes parancsnoka lett. 2014 és 2019 között aktívan harcolt az Iszlám Állam ellen, majd 2019-ben lett a Kurd Régió alelnöke. Most a Batthyány Lajos Alapítvány meghívására látogatott Magyarországra.
***
Korábban a kurdok sokat szerepeltek a hírekben, manapság mintha kicsit kevesebb figyelem irányulna rájuk. Mi történik mostanában a kurdok földjén?
A kurdisztáni régióban a népek jól tudnak együtt élni, de a szuverenitás hiánya és a szomszédos országok támogatása miatt
Az első világháborút követő szerződések hatására a kurdisztáni régió négy részre lett osztva, és a kurdok azóta ezekben az országokban élnek. A régió érthetően érdeklődést kelt, és a történelem során sokan ültek le egy asztalhoz, hogy megoldják a helyzetet. De minden egyes kísérletre a kurd vezetés részéről erőszakos támadásokkal reagáltak. Lázadásainkat a helyi hatalmak mindig elnyomták. Megszerveztük magunkat, és létrehoztunk egy katonai erőt, a pesmergát. Jelenleg sikerrel szabadítottuk fel a kurdisztáni régió egyharmadát. 2003 után szerződés kötötte ki, hogy autonóm területünk lehet, kormányunk és parlamentünk van. De a folyamat még nem teljes, egyes területek vitatottak.
A magyar hírekben az ön által is említett pesmerga főleg az Iszlám Állam (ISIS) elleni harcok kapcsán szerepelt. Sikerült teljesen letörni az ISIS-t, vagy még zajlanak harcok?
A pesmerga szó jelentése „azok, akik a fronton harcolnak". Ők valóban karizmatikus harcosok, népük felszabadításáért küzdenek.
mert az iraki biztonsági erőket könnyen legyőzték az Iszlám Állam harcosai. A kurd harcosok az egész világot védték. Később nemzetközi segítséget is kaptak. Ezen felül több millió menekült érkezett a régióból, mindenfajta származásúak, akik a kurd területeken békésen áthaladhattak, táborokban lakhattak. 2014 és 2017 között a legádázabb terroristákat legyőztük, de most olyan híreket kapunk, hogy az Iszlám Állam próbálja újra megszervezni magát, és bizonyos területeket átvett a régióban. Az Iszlám Állam továbbra is a legnagyobb veszély a területre és a szomszédos országokra.
Gyakorolt hatást a kurd népre az orosz-ukrán háború?
A háború az egész világra gyakorol hatást, de egyelőre minket még nem ért el olyan erővel. De
Az élelmiszer-utánpótlás nem bomlott meg?
Nem, egyelőre nem.
Iránban komoly tüntetések zajlanak, amiket egy kurd nemzetiségű lány erkölcsrendészet általi agyonverése váltott ki. Milyen a kurdok helyzete Iránban?
Évtizedek óta sok tüntetés zajlik Iránban, melyeket a rezsim letört és kontrollált napok alatt.
A rezsim próbálja uralni a helyzetet, de ha a tüntetések folytatódnak és nőnek, akkor elterjedhetnek a régióban, és hatással lesznek ránk is.
Törökországban választások lesznek. Milyen hatással van ez a törökországi kurdok helyzetére?
A törökországi kurdoknak befolyása van az eseményekre, hiszen súlyuk van. Választásokkor a pártok mindig próbálják elcsábítani őket, és meggyőzni a kurd közösséget. A török kormány is próbálja megnyerni a kurdok szavazatait, ez egy játék, mely oda-vissza működik. Persze ez főleg a színfalak mögött zajlik.
Nyitókép: iraki kurd katonák a kurdok lobogójával 2017-ben Arbilban (SAFIN HAMED / AFP)