Donald Trump Európára bízná az ukrán tűzszünetet
A megválasztott amerikai elnök szerint Európának kell vezető szerepet vállalnia Ukrajna védelmében és a háború lezárásában.
Október 6-án fogadták el az Oroszország elleni nyolcadik szankciós csomagot. Rövidesen jöhet a kilencedik, amely a laptopok, merevlemezek, kameralencsék szintjén bojkottálná az orosz hadi- és űripart. Az eddigi lépésekről szóló összeállításunkból kiderül, hogy a Kalashnikov nevű fegyvercég csak időn ősszel került fel a szankciós listára!
Újabb szankciós csomag bevezetését tervezi az Európai Bizottság Oroszországgal szemben az ukrajnai háború miatt – írja a POLITICO. A kilencedik szankciós csomaggal az Európai Unió „Oroszország katonai és ipari komplexumát” térdeltetné le több iparágat is átölelő intézkedéseivel.
A szankciós csomag egy 169 szervezetre kiterjedő listát tartalmaz. A listára egrészt
(hajtómű-alkatrészekről, laptopokról, merevlemezekről, kamerákról és kameralencsékről is szó van). Ezen felül drónhajtóművektől, vegyi és biológiai felszerelésektől, tömegoszlató berendezésektől és különböző elektronikai alkatrészektől eshet el így az orosz ipar.
Harmadrészt pedig olyan hírügynökségek is feketelistára kerülhetnek, mint amilyen az NTV/NTV Mir, a Rossiya 1, a REN TV és a Pervyi Kanal. A kilencedik szankciós csomag egyénekre is kiterjedhet – például Jan Igorjevics Petrovszkijre, a Wagner-csoporthoz szoros szállakkal fűződő Task Force Rusich parancsnokára. Más csoportokat és érint a csomag: új korlátozások alá helyez több félkatonai és fehér szupremáciai szervezetet is.
A csomagot jelenleg az EU nagykövetei tárgyalják, és legkésőbb a jövő héten el is fogadhatják azt.
Eddigi szankciók Oroszországgal szemben 2022-ben:
Első csomag (2022. február 23.): egyéni szankciók az orosz parlament azon képviselőivel szemben, akik megszavazták Donyeck és Luhanszk régiók területeinek elismerését; gazdasági kapcsolatokat érintő korlátozások Donyeckre és Luhanszkra vonatkozóan. Oroszországnak az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és a kapcsolódó szolgáltatások hozzáférésére vonatkozó korlátozások.
Második csomag (2022. február 25.): egyéni szankciók többek között Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, továbbá az Állami duma és a Nemzetbiztonsági Tanács egyes tagjaival szemben; gazdasági szankciók, amelyek a pénzügyi, az energia-, a közlekedési és a technológiai ágazatra terjednek ki; vízumkönnyítési rendelkezések felfüggesztése orosz diplomaták, valamint egyéb orosz tisztviselők és üzletemberek esetében.
Harmadik csomag (2022. február 28. és március 2.): az uniós légtér lezárása minden orosz légi jármű előtt; az Orosz Központi Bankkal folytatott tranzakciók tilalma; hét orosz bank kizárása a SWIFT-rendszerből; az euróban denominált bankjegyek Oroszország rendelkezésére bocsátásának megtiltása; az orosz állami tulajdonban lévő Russia Today és Sputnik médiaorgánumok szolgáltatásainak megfüggesztése az EU-ban; egyéni szankciók bevezetése belarusz személyekkel szemben az Oroszország általi katonai invázióban játszott szerepük miatt.
Negyedik csomag (2022. március 15.): egyéni szankciók többek között Roman Abramoviccsal és German Khannal szemben; mindennemű ügylet megtiltása bizonyos állami tulajdonú vállalatokkal; hitelminősítési szolgáltatások orosz személyek vagy szervezetek részére történű nyújtásának tilalma; az orosz energiaágazatba irányuló új beruházások tilalma; a luxuscikkek Oroszországba irányuló exportjának tilalma; az Oroszországból az EU-ba irányuló vas- és acélimport tilalma.
Ötödik csomag (2022. április 8.): a szén és más szilárd fosszilis tüzelőanyagok Oroszországból történő importjának tilalma; az uniós kikötők lezárása az összes orosz hajó előtt; az orosz és belarusz közúti fuvarozók EU-ba való belépésének tilalma; a fa, a cement, a tengeri eredetű élelmiszerek és a szeszes italok Oroszországból történő importjának tilalma; a sugárhajtómű-üzemanyag, valamint egyéb termékek Oroszországba irányuló exportjának tilalma; egyéb szankciók 217 személlyel és 18 szervezettel szemben.
Hatodik csomag (2022. június 3.): az Oroszországból származó nyersolaj és finomított kőolajtermékek behozatalának tilalma (kivételekkel); további három orosz és egy belarusz bank kizárása a SWIFT- rendszerből; a Rossiya RTR / RTR Planeta, Rossiya 24 és a TV Centre International műsorszolgáltatási tevékenységének felfüggesztése az EU-ban; szankciók 18 szervezettel és 65 személlyel szemben, ideértve a Bucsában és Mariupolban elkövetett atrocitásokért felelős személyeket is.
Hetedik csomag (2022. július 21.): az orosz eredetű arany behozatalának tilalma; a kettős felhasználású termékek exportellenőrzésének megerősítése; a kikötői belépési tilalomnak a zsilipekre történő kiterjesztése; a meglévő intézkedések – például a közbeszerzés, a légi közlekedés és az igazságszolgáltatás területére vonatkozó intézkedések – tisztázása; 54 személyre és 10 szervezetre, köztük Moszkva polgármesterére és egy jelentős pénzügyi intézményre, a Sberbankra irányuló korlátozó intézkedések.
Nyolcadik csomag (2022. október 6.): az orosz olaj harmadik országokba irányuló tengeri szállításához kapcsolódó árplafon; újabb termékek felvétele az Oroszország katonai és technológiai fejlődését esetlegesen elősegítő, korlátozás alá eső termékek jegyzékébe; kriptotárcák orosz személyek számára történő biztosításának tilalma; fegyerek, polgári célú tűzfegyverek, lőszerek, katonai járművek és katonai jellegű felszerelések kereskedelmének tilalma; az acéltermékek Oroszországból történő behozatalának tilalma; építészeti és mérnöki, valamint informatikai tanácsadási és jogi tanácsadási szolgáltatások Oroszország számára való nyújtásának tilalma; az álnépszavazások szervezésében részt vevő további 30 személy, és a háborús erőfeszítéseket támogató 7 szervezet – mint például a JSC Kalashnikov – feketelistára helyezése.
Borítókép: Alexei Babushkin / SPUTNIK / AFP