Továbbá biztosan írok még könyvet is, de azt magamnak fogom írni, mert ott már nem lesz jelen egy olyan képzelt közönség, mint amelynek ezeket a típusú írásaimat szereztem. És az se lesz fontos, hogy megjelenik-e vagy sem. Persze jó dolog, ha igen, de messze nem érzem majd azt, amit az eddigi könyveimnél.
Ha már lezárás és összegzés: nem akarja újra kiadatni a régebben megjelent munkáit? Az alkímiáról szóló műve egy antikvár példányát pár hónapja bő 30 000 Ft-ért kínálták – és vásárolták meg alig pár óra alatt – a Bookline-on, szóval kereslet vélhetően lenne rá. És egyáltalán, szinte semelyik korábbi kötetét nem lehet már kapni.
Az inkriminált munka a Filozófia előtti filozófia, ami amúgy 34 800 forintért kelt el, hogy pontosak legyünk. Egy korábbi esszékötetem pedig majdnem húszezerért. A Filozófia előtti filozófia újbóli kiadásán komolyan el is gondolkodtam. Főleg úgy, hogy
a magyar egyiptológia felettébb utálta ezt a munkámat. Már csak a kedvükért is lehetne megint publikálni. (nevet)
Egyébként nincs ilyen ambícióm. A régebbi írásaim rosszabbak, mint az utóbbiak. Hol tudományoskodók, hol modorosak, és hibák is vannak bennük bőven. A Filozófia előtti filozófiában is akadnak hibák: a terminológia nem konzekvens használata, nem eléggé jól magyarázó, kvázi hiányos bevezetés, átírási hibák, kacifántos, helyenként élvezhetetlen fogalmazás – ez utóbbi a bölcsészetnek köszönhető –, de alapjában azzal a könyvemmel még most is meg vagyok elégedve. Viszont egy újbóli kiadásához azért illenék megnézni a témában az utóbbi kb. 20 évben megszületett szakirodalmat, mert ugye up to date-nek kell lenni, és van egy olyan gyanúm, hogy lenne egy halom citálni való, ahhoz pedig nincs kedvem. Lusta vagyok, és ha valamihez végképp nincs kedvem, az a hagyományos, régi jó penészes bölcsészkedés.
Idén ez már a harmadik interjú önnel a Mandineren, Puzsér Róbertet érintő kérdést viszont egyet se kapott. Bánja?
Hogyan is bánnám, amikor ez az egész interjú Robi könyvemet népszerűsítő Facebook-posztjára épül? Ugyanis ott szerepel, amit neki mondtam korábban, hogy ezt a könyvemet egyfajta összegző lezárásnak szánom. (nevet) Amúgy kifejezetten örülök neki, ha ez esetben csak rólam esik szó, mert sokan
mindig összekötnek vele, mintha a tartozéka lennék,
noha se véleményblokkot nem alkotunk, se a dolgaim nem merülnek ki a vele való együttműködésben. Meg aztán, mivel Robi az egyik legjobb barátom, semmi olyat nem mondanék róla, ami kritika, és ezért figyelemfelkeltő lenne; azokat csak neki mondom el négyszemközt, vagy vicces formában a kocsmai talkshownkon, az Apun. Meg aztán rá sincs szorulva, hogy róla beszéljünk, most például a remek szakácskönyvével van tele a média.
Hogy a Mandiner már harmadszor csinál velem interjút, az kétségtelenül zavar pár embert, akik szerint
ha megnyilvánulok a fasiszta diktatúra sajtójában, akkor orbánista szekértoló vagyok.
Akkor is, ha kendőzetlenül elmondom a véleményemet a NER-ről, ahogyan tettem ezt korábban. Na, az ilyen figurák miatt még inkább adok interjút a Mandinernek, hadd legyenek elégedettek. Hozzáteszem, bárkinek adnék, és imádnám, ha a ballib sajtó is rendre megkeresne, ez olykor sikerül is, most például beszéltem a könyvemről a Spirit FM-en. De a ballib sajtóra azért is vágyom, mert az említett retardáltaknak megvannak a nersevik megfelelőik is, akik szerint MSZP-s vagyok, csak mert egy időben publikáltam a 24-hu-n. Ami különben nagyon fasza dolog volt, és szívesen publikálnék megint oda, ha lenne publikálnivalóm. Csak már nincs, elfogyott belőlem.
Egyébként, ez most jut eszembe, annak idején írtam a régi Mandinerre, és az akkoriak is készítettek velem interjút.
Elmegy majd szilveszterezni? Törekszik rá, hogy valamilyen módon helyet biztosítson az életében a karneváli típusú, „őrült” felszabadulásoknak?
A szilveszternél számomra most csak a karácsony a nyomasztóbb. A fentebb említett családi okok miatt. Ha úgy alakul, akkor csendes, elvonulós, családi szilveszterem lesz, ahogyan immáron évek óta. Egyáltalán nem vágyom semmiféle karneválra, főleg hogy az már nagyban zajlik a világban, csak éppen apokaliptikus formában. Inni persze fogok. Tudja, azért kell a spiritusz.
(Nyitókép: Ficsor Márton)
Mi történt a választáson? A Mandiner a magyar nyilvánosság neves szereplőit kérdezi meg új sorozatában a választás tanulságairól. Újabb interjúalanyunk: Farkas Attila Márton egyiptológus, kulturális antropológus, esszéista. *** Élőben követte a választási éjszaka eseményeit? Izgult? Ugyan. Filmet néztem és olvastam. Meglepte az eredmény?