„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
A másodikak a tanáraikért kiálló diákok, a harmadikak a tanárok lettek, a Liz Truss miniszterelnökségét túlélő jégsaláta az ötödik helyre szorult.
A hvg olvasói szerint a saját és a világ szabadságharcát egyaránt megvívó ukránok lettek 2022 hősei – írja a lap, s úgy véli azért, mert Ukrajna 10 hónappal a háború kitörése után is talpon van, mert lakói az első percben letették voksukat a függetlenség mellett. A hvg szerint az ukránok két nagyon fontos leckét is adtak a Nyugatnak. Az egyiket nacionalizmusból: 2022 februárja után egy demokráciában nem lehet a hazaszeretetet kiüresített populista szlogenként használni és ennek mentén megosztani embereket, Ukrajna ugyanis megmutatta, milyen az, amikor a patriotizmus tényleg összeköt mindenkit egy közös cél érdekében. A másikat pedig demokráciából, vagy legalábbis a demokráciáról.
A lap azt állítja,
görbe tükröt mutatva arról, hogyan járhatunk, ha gazdasági (ne adj’ Isten, politikai) öncélból az ördöggel üzletelünk. Szerencsére a Nyugat is tanult abból, hogy korábban nem állt be az oroszokkal harcoló kis országok (lásd: Magyarország) mögé, és vállvetve támogatja Ukrajnát a háborúban (leszámítva az egyetlen, kétarcú kivételt, amelyben élünk) – állítja a portál.
Az ukránok a szavazatok 36 százalékát kapták, 5027 voksot, a másodikak a tanáraikért kiálló diákok, (4355), a harmadikak a tanárok (2062) lettek. Az Iránban tényleges szabadságharcot folytató nők a 4. helyet szerezték meg (1774), az ötödik helyezett pedig az egyetlen nem humán jelölt a Liz Truss miniszterelnökségét túlélő jégsaláta lett (747).
Nyitókép:Egy légvédelmi óvóhelyként használt metróállomáson emberek egy Kijev elleni orosz rakétatámadás alatt, 2022. december 16-án.MTI/EPA/Oleh Petraszjuk