„Kisebb lett a világ”, „ha valaki rámnéz, sírni tudnék”, „el akarok tűnni valahova”, „addig ütöm a bordáimat, amíg be nem húzódnak”, „nem lenne-e könnyebb, ha nem lennék”, „komfortot találok a vagdosásban, az éhezésben, a kalóriaszámlálásban, a hányásban, az ürességben”. Ezeket a végtelenül elkeseredett és kétségbeejtő gondolatokat kamasz pácienseitől idézte a napokban Pászthy Bea, a Semmelweis Egyetem vezető egyetemi docense, gyermekpszichiáter, kognitív viselkedésterapeuta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatudományi Intézete és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) közös konferenciáján.
Nem sokkal később óvoda- és iskolapszichológusok emelték fel szavukat a gyerekek mentális egészségéért egy szakmai állásfoglalásban, amit közel 300 iskola- és óvodapszichológus írt alá. Mint rögzítették: „intézményi munkánk során azt tapasztaljuk, hogy a köznevelési rendszerben lévő gyermekek pszichés állapota aggasztóan romlik. Az óvodákban a szorongás, a viselkedés- és figyelemzavar, az iskolákban ezek mellett a depresszió, pánik, önsértés vagy akár a súlyosabb mentális zavarok megjelenése rendszeresen előforduló jelenség lett”.
Óriási a probléma, amit – nem túlzás – gondatlanságból elkövetett tömeggyilkosság lenne a továbbiakban is a szőnyeg alá söpörni.
„Sokkal rosszabb a gyerekek mentális állapota, mint a járvány előtt, a sebezhetőség szinte kézzel fogható. A pandémia nemcsak katalizálta, de fel is gyorsította ezeket a folyamatokat” – ezt már Tárnok Zsanett, Magyarország legnagyobb gyerekpszichiátriai intézményének, a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátria Kórház és Szakambulancia klinikai szakpszichológusa mondta a Mandinernek. Megdöbbentő, hogy a járvány idején alig pár hónap alatt drasztikusan, mintegy
negyven százalékkal nőtt a sürgősségi esetszám, míg a szorongásos és depressziós páciensek száma ötszörösére emelkedett.
És ez nem magyar sajátosság, sajnos másutt is így van. Az azóta eltelt időszakban a drámai helyzet nem változott, sőt, még nagyobb nyomás alatt működik – egyébként államilag finanszírozott keretek között – az intézmény. A Vadaskert gyermekkórház negyven aktív ággyal működik, évente 1600 új fekvőbeteget látnak el és mintegy tízezer kiskorút ambulánsan. Az óvodás és kisiskolás korú gyermekeknél a leggyakrabban az autizmus spektrumzavarral, hiperaktivitással és figyelemzavarral, tikkeléssel találkoznak, míg a kamaszoknál az önsértés fordul elő legtöbbször.