„Bizonyára igazért is alig hal meg valaki; ám a jóért talán csak meg merne halni valaki. Az Isten pedig a mi hozzánk való szerelmét abban mutatta meg, hogy mikor még bűnösök voltunk, Krisztus érettünk meghalt.” (Róm 5:7-8)
***
Amikor munkában kialvatlan napok után néha összetört érzésekkel kelek hajnalban, a házban sötét, csend, a gyerekek alszanak, szinte mindig eszembe jut, hogy meg tudtak volna-e törni... 10 éves korom óta foglalkoztat 1956, sok történetet olvastam róla, és mindig beleképzeltem magam a meghurcoltak helyzetébe. Ha egy penészes pincehelyiségben ébrednék összetörve, vallatás előtt, a házban sötét, csend, meddig bírnám?
Sokszor átgondoltam már ezt, és tudom: nem sokáig. Érzem. Amikor Szász Béla, Pákh Tibor és mások emlékezéseit olvasom, mindig megcsap az iszonyat, de egyúttal egy mindent átható kérdés is: hogyan tudták végigcsinálni? Miféle önfegyelem, vasszigor, eltökéltség kell ahhoz, hogy a teljes fizikai és lelki kiszolgáltatottságban, terrorban önmaga tudjon maradni az ember?
Milyen lelki felülemelkedettség, fizikai tűrőképesség, hogy ne valljon másokra, ne írjon alá, ne rendüljön meg?
Egészen tegnapig közöttünk járt egy olyan ember, aki ezt megtette. Pákh Tibor 97 évesen is jó tartású férfi maradt – ezt azonnal észrevettem, amikor tavaly ősszel meglátogattam, és először találkoztam vele személyesen. Igazából ez volt az első benyomásom, amikor ajtót nyitott – hajlott volt a kora, de nem a háta. Megragadó, hogy egy lelki tulajdonság miként tud a fizikai megjelenésben is megmutatkozni.
Tizenkét évvel ezelőtt kerestem először telefonon, egy televíziós műsorba hívtam, hiszen a politikai pszichiátria témájában ő volt az a személy, aki belülről mindent látott: öt éven át száz elektro-, illetve inzulinsokkot adtak neki, hogy politikai nézeteinek feladására kényszerítsék. Elmondhatta volna, hogy amíg a külvilág már legvidámabb barakként nevezte Magyarországot, addig
még 1970-ben is ezt csinálta a rendszer a legelkötelezettebb kritikusaival.
De nem jött, nem mondta el; bizalmatlan volt, nem akart leülni egy másik vendéggel, félt, hogy megmásítják a szavait.
Amikor 2021. október végén felkerestem az egyik pilisi település idősotthonában, szerény, de barátságos apartmanjában, emlékezett rám, mutatta nagyon régi mobiltelefonján a számomat – már évek óta nem élt. Pákh Tibort nehéz volt megközelíteni, mint egy nagyvadat. Több hívás és még több magyarázkodás kellett, hogy meggyőzzem, miért lenne fontos találkoznunk, miért lenne fontos, ha adna egy nagy interjút, amelyben összegzi az életét. Amikor leültünk, láttam a tekintetében a gyanakvást.
Az öregember, aki túlélte kínzóit, üldözőit, de lelkében ott maradtak a sérülésekre adott önvédelmi reflexek.