Ukrán lapban szapulták Magyarországot

2022. október 16. 15:03

Trójai faló, oroszbarátság, és a többi szokásos kritika Magyarország kapcsán a Zerkalo Nyegyeli című ukrán portálon, ugyanakkor hasonlóképpen kaptak hideget-meleget az EU döntéshozatali mechanizmusai is.

2022. október 16. 15:03
null
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

A magyarbarátsággal korábban sem vádolható Zerkalo Nyegyeli című portál terjedelmes cikkben kritizálta Magyarországot és a magyar kormányt.

A cikk leginkább afféle bűnlajstromként szolgál, elsősorban a korábbi ukrán és nyugati kritikákat ismétli.

A szerző tehát felrója, hogy:

  • Orbán Viktor és Szijjártó Péter az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatos aggodalma
nem más, mint a magyar vezetés nyíltan oroszbarát gesztusainak folytatása
  • A magyar kormányfő volt az egyetlen európai országvezető, aki az invázió után Moszkvába látogatott Gorbacsov temetésére
  • Csak Szijjártó tartja a kapcsolatot az EU-tagállamok közül orosz kollégájával, Szergej Lavrovval,
  • Ráadásul részt vett az „Orosz energiahét” című konferencián, ahol elmondta, Magyarország álláspontját „nemzeti érdekek határozzák meg”, továbbá 
  • Magyarország sokáig szembeszegült az oroszellenes olajembargóval, és halogatta a döntéshozatalt.

A szankciók megfojtanak bennünket

„Az, hogy gazdaságilag is lehet háborúzni, nem új gondolat: Athén Krisztus előtt 432-ben vetette ki az eddig ismert első kereskedelmi embargót Spárta szövetségesére, és már az sem bizonyult hatásosnak. A jól ismert eredmény a véres peloponnészoszi háború kitörése lett.

A szerző szerint Magyarország egy

  • még tekintélyelvű belpolitikai hajlamokkal is rendelkező,
  • oroszbarát
  • trójai faló az EU-n belül.

Végül a Zerkalo Nyegyeli újságírója felteszi a kérdést, hogy

miért is nem zárják ki Magyarországot az EU-ból?

majd meg is válaszolja azt: mert nem lehet, még akkor sem, ha az ország megsérti az Uniós tagság azon fő kritériumait, amelyek alapján új tagokat vesznek fel (arról, hogy ezek a kritériumok a felvétel óta változtak, nem esik szó – a szerk.).

A cikk ettől kezdve valamelyest kevesebb jelzőt vonultat fel, és sorolja az uniós döntéshozatali mechanizmusok nehézségeit; majd annak latolgatása következik, vajon az állítólagos oroszbarátság elég lesz-e ahhoz, hogy a lengyeleket is a magyarok ellen fordítsa, és megnyerje őket a Magyarország elleni közös uniós fellépéshez, ugyanakkor a szerző megjegyzi, könnyebb lenne az uniós döntéshozatal, ha nem kellene hozzá konszenzus. Végül némiképp csalódottan megjegyzi, 

De Orbánnak valószínűleg kompromisszumokat és jogszabályi változtatásokat kell kötnie.

Ugyanakkor azt elismeri, hogy az olajembargó kapcsán elsősorban Görögország, Ciprus és Málta tiltakozott, valamint, hogy

A gyakorlat azt mutatja, hogy a jövőbeni európai szankciócsomagokról szóló vitákban nem csak (és talán nem is annyira) magyar oldalról kell felkészülni a problémákra.

Összesen 254 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
eredmeny
2022. október 17. 20:21
No amilyen az "adjon isten" olyan a "fogadjisten." Szóval a humanitárius segítségért köszönetet illik mondaniuk. A józanság hiányzik az ukránokból sajnos, de Zelenszkijből mindenképp.
KBA98
2022. október 17. 17:33
és........? Soha nem voltak tisztességesek!
Rizsa
2022. október 17. 17:08
Írja egy ukrán lap. Most komolyan . Szétlőnek mindent , nincs villany , víz meg semmi nem működik . Ki a faszom vesz ilyenkor ujságot ukrajnában ?
kovacak
2022. október 17. 07:39
Az ukranokrol meg a haborurol mar annyian es annyit mondtak, hogy ujat en sem tudok. Mégis nehany alapveto, ami sztm fontos egyfajta vezerfonalkent: az oroszok tamadasa egyertelmuen serti nemzetkozi jogot, hiszen nem provokalt, nem kozvetlen agressziot megelozo volt. Az is nyilvanvalo, hogy az ukranok sem artatlan demokratak: eleg sok szemetseget kovettek el, mindenki tudja, mire gondolok. Megint mas kérdés, hogy kulonosen Europaban egy nyilt, haduzenet nelkuli háború nem lehet megoldás, ez is egyertelmuen latszik. Ukrajna nem baratunk, nem volt, nem is lesz. Tortenelme annyira sajatos, bonyolult es annyira ossze van nove az oroszokeval, hogy sem a haboru, sem egy gyoztest vagy vesztest hirdeto békeszerződés sem fogja egy huszarvagassal megoldani a problemaikat. Ha lesz is ilyen, a gondok mint hamu alatt a parázs stb. Mint a Balkanon Szerbia, Koszovo es videkük. Meg ott sincs kimondva az utolso szó. Kovetkezo, hogy Oroszorszag sem a barátunk. De szinte kozvetlen szomszédunk es vannak tortenelmi tapasztalataink, plusz az olaj es gáz. Ez egyszeruen realitás. Oroszo. es Ukrajna foldrajzilag ugyan európaiak, ertekeik es mentalitasuk azonban messze nem, ebben nem is lesz jodarabig változás. Kb. mint Roma es Bizánc. Felesleges változást várni, foleg szorgalmazni, ilyen a kulturajuk es mentalitasuk, nem azert, mert rosszabbak nalunk, hanem mert ilyenne tette oket a tortenelmuk. Szankciok: energiahordozoknal tonkretette az oroszokat, visszaszoritotta a háborút? Adott a válasz. Rajtuk vagy rajtunk csattant az ostor? Erre is adott egyertelmuen. Kellenek egyaltalan? Szerintem igen. De atgondoltan es inkabb az importjuknal, pld. a modern fegyverekhez szükséges nyugati technológia, melyeket a kínai sem valt ki. Tovabba szimbolikusak, pld olimpiai jatekokbol, nemzetkozi sport- es kulturalis rendezvenyekbol kizaras. Persze, artatlanokat is sujt ez, de ukran, szinten artatlan civilek halnak meg es lesznek foldonfutok, hozzajuk kepest nem akkora aldozat. Talan ettől az orosz nep is valahol változik. Végül: az oroszokat soha nem lehet ugy legyozni, mint anno a németeket, mindig itt lesznek, mint realitas, nem kerulhetok meg még belathato ideig. Valtozni sem fognak, mar irtam, miert. Ha moralisan nehezen is fogadhato el, muszaj lesz egy megegyezés. Most ott tartunk, hol egyik fel nyomul előre, hol masik rengeteg aldozat árán. Lehet, jonnrk uj szuper fegyverek az ukránoknak, de hamar tonkremennek plusz oroszok elobb utobb megtalaljak a semlegesites modjat. Aztan ujabbak jönnek es igy tovabb a vegtelensegig, a frontvonalak meg hullamzanak ide meg oda. Amig a ruszkik meg nem unjak es oda nem basznak egy atombombát, aztan Liz Truss is megnyomja azt a gombot. Hiszen mindketten megigertek. Akarjuk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!