Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Eljöhet-e a béke a magyar kormány és Brüsszel között Trócsányi László szerint? Ki kormányozza tovább Britannia hajóját? Beregszász, Fradi és Bán Mór-interjú az új hetilapban!
Amikor az egész közösséget megrengető válsággal kell megküzdeni, diplomáciára, megállapodásra van szükség. Ez az, ami most hiányzik az Európai Unióban – mondja Trócsányi László. Érez-e összeférhetetlenséget a rektori és a politikusi szerepe között? Milyen jövő vár a Fideszre az Európai Parlamentben? Mit jelent ma a világnézeti elkötelezettség a felsőoktatásban? Ezen a héten címlapos interjút olvashatnak a Károli Gáspár Református Egyetem rektorával, a Fidesz EP-képviselőjével.
„A minél több diplomás fiatal Magyarország versenyképességének záloga” – írja az Első karakterben Szalai Laura az Állami Számvevőszék nagy port kavart jelentésére reagálva.
Közélet
Végigkíséri az uniós jogfejlődés történetét a jogállamiság eszméje, az utóbbi években pedig sarkalatos vitaponttá vált a tagállamok és Brüsszel közötti diskurzusban – az eljárás hátteréről közélet rovatunkban olvashatnak.
Az eljárás lezárása arcvesztés lenne a bizottságnak”
– állapítja meg véleménycikkében Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója.
„Az együttműködés minden hibája mellett is sikerrel szolgálja a béke ügyét Európában” – írja véleménycikkében Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért felelős miniszter.
A rovatban Szalai Zoltán főszerkesztőnk Tibor Fischer: Így urald a világot című kötetét ajánlja.
„Az energiahordozók megléte egész civilizációk sorsát döntheti el” – írja Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója publicisztikájában.
Ismét becsengetnek, valamivel több mint egymillió-kétszázezer általános és középiskolás diák ül vissza a héten a padba. A pedagógusok és a szülők vegyes érzésekkel vágnak neki a tanévnek – a részletekről összeállításunkban olvashatnak.
Külhon & Külföld
Erős az élni akarás a kárpátaljai magyarság kulturális központjában. A város őrzi magyar jellegét, noha a háború felbolygatta az életet, és a menekültáradat után az ukrán sovinizmus is nehezíti a helyzetet – körképünket Külhon rovatunkban olvashatják.
Külföld rovatunkban a közelgő svéd választásról és a brit konzervatívoknál esedékes vezetőváltásról olvashatnak.
A harmadik világháborút nem lehetne úgy megnyerni, mint az elsőt és a másodikat: nem lennének győztesek
– írja Demkó Attila, az MCC geopolitikai műhelyének vezetője véleménycikkében.
Makronóm
Németország az orosz–ukrán háború kitörése óta bizonytalan és látszólag kétarcú politikát folytat. Az egyre nagyobb energia- és gazdasági válságba süllyedő ország egykor Európa vezető státuszára pályázott, ám jelenleg Olaf Scholz vezetésével épp kül- és belpolitikai bizalmi tőkéjét éli fel. Makronómban összeállítást olvashatnak a németországi fejleményekről.
Sport
Sport rovatunkban a Fradi előtt álló kihívásokról olvashatnak.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Misztifikáció, zavaros gondolkodás, szándékosan homályos nyelvhasználat, a fogalmakkal való tudatos visszaélés – Alan Sokal és Jean Bricmont szerint ez a modern társadalomtudomány veleje, amire már huszonhárom évvel ezelőtt figyelmeztettek. Kötetüket Böszörményi Nagy Gergely ajánlja a könyvajánló sorozatában.
Uri Dénes Mihály a debreceni Nagyerdő szépségeiről írta jegyzetét.
Száz éve, 1922. augusztus 22-én kérte felvételét Magyarország a Népszövetségbe, mely bizonyos értelemben az ENSZ elődje volt – a háttérről történelem kisrovatunkban írtunk.
Nemcsak magyar hős volt Hunyadi János, hanem az egész keresztény világ bajnoka volt – mondja Bán János, írói nevén Bán Mór, a Hunyadi-regények írója, akivel Élet rovatunkban olvashatnak interjút. A rovatban kulturális programajánlót olvashatnak, illetve a Dögkeselyű című filmet ajánljuk. A tárcát Csender Levente írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Rumi Tamás ír az újhullámos családfakutatásról.