Egyéb, a személyazonosításokon túli megfigyelések is születtek?
Természetesen igen. Például a genomelemzéseink során kiderült, hogy Szent László DNS-e nagy mértékben (kb. 15%-ban) tartalmaz olyan komponenseket, melyeket egy korábbi tanulmányunkban a honfoglaló magyarok genomjában azonosítottunk. Vagyis ez az eredmény azt mutatja, hogy az Árpád-ház nem egy idegen hatalmak által a honfoglaló magyarok nyakára ültetett, azoktól idegen uralkodóház volt, hanem
a Turul-nemzetség egy volt a honfoglaló magyar nemzettségek közül.
A dinasztikus házasságok során ez a honfoglaló genetikai örökség folyamatosan hígult, és a későbbi családtagokban, III. Bélában és a feltételezett András hercegben már gyakorlatilag kimutathatatlan mértékűre csökkent.
Ami a jövő kutatásait illeti, most már három biztos, validált genomunk van az Árpád-házi uralkodók maradványainak azonosításához: ezek Szent László, III. Béla és Antiochiai Anna szekvenciái. Így már csak idő kérdése, hogy a székesfehérvári királyi bazilika területén feltárt csontvázak közül azonosítsuk első királyi házunk további tagjait, rokonsági viszonyaik alapján pedig megállapítsuk pontos személyazonosságukat.
Napokkal a nagy felfedezés után a Szegedi Tudományegyetem közleményében azt írta: „Sikerült bizonyítani, hogy a székesfehérvári osszáriumban (csonttárban) Árpád-házi királyok földi maradványai találhatók”. Ez miben jelent újdonságot az eddigiekhez képest?
A szakemberek és a műkedvelők között is voltak kételkedők, akik nem bíztak abban, hogy azonosíthatjuk uralkodóink maradványait. A leggyakoribb érv az volt, hogy a királyi sírokat minden bizonnyal az elsők között fosztották ki a török időkben, és a csontok az ereklyekereskedők kezére kerültek, így annak az esélye, hogy vannak még királyi maradványok a bazilika területén feltárt csontvázak között, közel zéró.
Ehhez képest III. Béla és felesége mellett egy további Árpád-házi személy maradványait már azonosítottuk a Mátyás-templomi csontanyagban, melyet szintén Székesfehérváron tártak fel, ő a már említett András herceg. Az osszáriumban pedig eddig az uralkodóház további két tagjának maradványait azonosítottuk. Ám sajnos,
amíg nem jelenik meg a tudományos publikációnk a kutatásról, addig az ő személyazonosságukat nem árulhatjuk el.