Nem lehet kétségünk: Az MCC Press kiadványa méltó megemlékezés Magyarország történetének legsötétebb napjaira
Igényes, küllemére is komoly, emelkedett hangulatú kiadvány jelent meg Soa 80 címen, Petri Lukács Ádám szerkesztésében.
Először jelent meg magyarul John Updike Gerald Ford elnökségéről című regénye. A kötet Amerika történelmének három fontos korszakán keresztül arról is beszél, mi vezetett odáig, hogy ma a kultúrharc és az identitáskérdések valósággal szétfeszítik Amerikát – és vele az egész világot.
A rendszerváltás előtt és utána is egy ideig John Updike jelentette a magyar olvasóközönség számára „az” amerikai írót. A Nyúl-sorozat, Az eastwicki boszorkányok, A kentaur és más fontos Updike-művek – jelentős részben Göncz Árpád fordításában – népszerűségét a számtalan újrakiadás jelzi, és bár mintha az elmúlt években a neve ritkábban kerülne szóba (nyilván, mert nagyobb is lett a választék; DeLillótól Pynchonig, McCarthytól Rothig az amerikai kortárs irodalmi termés egyre nagyobb része olvasható magyarul), a 21. Század Kiadó nem indította el volna új életműsorozatát, ha kihunyt volna a 2009-ben elhunyt szerző iránti érdeklődés.
A magyarországi Updike-kultusz ismeretében meglepő, hogy van még munkásságának olyan darabja, amit nem adtak ki nálunk, az eredetileg 1992-ben megjelent Emlékek Gerald Ford elnökségéről-t olvasva azonban érteni véljük, miért maradt ki a sorból. A regény – címe dacára – vajmi keveset foglalkozik a Richard Nixon lemondása és Jimmy Carter megválasztása közötti, két és fél éves intermezzóban elnöklő Forddal és a vele kapcsolatos politikai játszmákkal, viszont annál részletesebben eleveníti fel egy elődje, James Buchanan életét, akit nemhogy a magyar olvasó, de még az amerikai sem ismer.
Pedig nem jelentéktelen időszakban került Buchanan a Fehér Házba: ő volt az utolsó elnök, aki a polgárháború 1861-es kitörése előtt kísérletet tett arra, hogy egyben tartsa a rabszolgatartás kérdése és a gazdasági érdekkülönbségek mentén kettészakadni készülő Egyesült Államokat. Buchanan, a déliekkel szimpatizáló, de az északi Pennsylvaniából származó politikus megrögzött középutas volt egy korban, ahol a középút egyszerűen nem vezetett sehová; az utolsó pillanatig igyekezett megtalálni a mindkét félnek elfogadható kompromisszumot – hiába. Történészek az egyik, ha nem a legpocsékabb amerikai elnökként tekintenek rá,
Jobban szólva regényének narrátora teszi ezt, Alfred Clayton, akit egy történésztársaság folyóirata felkér a Ford-elnökséggel kapcsolatos reflexiói lejegyzésére. A New Hampshire-i leányfőiskola történelemprofesszora ehelyett zűrös hetvenes évekbeli magánéletéről mesél, el nem készült Buchanan-könyvének részleteit is bele-beleszőve az elbeszélésbe.
James Buchanan, 1850–1868 között az Amerikai Egyesült Államok 15. elnöke (Hulton Archive / Getty Images)1992-ben, amikor a centrista Bill Clinton megválasztása azt ígérte, hogy az Egyesült Államok – és vele talán az egész világ – túllép a történelmi-politikai viszályokon, és a fogyasztói társadalom kiteljesedése elhozza az örök békét, a polgárháborús tematika talán nem volt aktuális. Ma viszont,
a déli államok elszakadásához vezető folyamatok nagyon is tanulságosak. Persze a 19. század és 21. század Amerikája igencsak különbözik: hiába hangoztatják egyre többen mindkét oldalon, hogy a késhegyig menő vitákat már csak a „nemzeti elválással” (national divorce), vagyis a liberális és konzervatív államok hivatalos elkülönülésével lehet feloldani, ennek nincsen realitása. Annak viszont van, hogy az állandósult társadalmi feszültség időről időre véres összeütközésekhez vezet, a türelmetlenség kultúrája pedig, a rituális öngyűlölettel fokozva, retrospektíve érthetetlenné teszi az amerikai történelem alakítóinak motivációit:
„A mai diákoknak, a televízió csilingelő bölcsödéjéből a szövegek rémisztő erdejébe belevetett kamaszoknak nincs türelmük az elődeikhez, és nemigen érdekli őket az a szeszélyes csoszogás, amely révén egy nép erkölcsi változáson megy át, és jó szándékú, jelentős férfiak keresik a legkisebb általános kárt okozó ösvényt a nyugtalanság és a versengő egyenlő érdekek hosszú sztázisa közepette.”
James Buchanan politikai pályájának szomorú történetét Updike nem önkényesen emeli be a könyvébe: kudarca Alfred apai, hitvesi, szeretői és írói csődjének allegóriája; és viszont. A főszereplő Nixon távozásának tájékán lép le neje és három gyereke mellől, hogy végre összeköltözhessen szerelmével, Genevieve-vel, akinek két lánya van, s a főiskola irodalomprofesszorának, a divatos francia dekonstrukcionista teóriákat hirdető Brent Muellernek felesége. Alfred őszintén hisz abban, hogy megtalálta a „Tökéletes Feleséget”, és régi és új családja között egyensúlyozva – valahogyan úgy, ahogyan Buchanan próbált egyensúlyozni a két Amerika között – megteremheti az idilli életet, amelyet az előző évtizedben felfedezett-forradalmosított (és Updike-tól megszokottan hosszasan ecsetelt) szexuális praktikák tesznek teljessé. Mire azonban Ford leköszön, Alfred és Genevieve kapcsolatának vége szakad. Ha nem is a társadalom determinálja a kudarcot,
„A Ford-éra a posztapokaliptikus csalódás időszaka volt, a rémisztő engedékenységé” – írja Alfred. Ma úgy mondanák, ekkoriban következett be egy korszakváltó vibe shift, a közgondolkodás, a közérzület, a kultúra hirtelen átfordulása. A felszabadulást, a világmegváltó álmokat, a „vízöntő korát” kiábrándulás követte, gazdasági válság, malaise, ideológiai puritanizmus.
Gerald Ford amerikai elnök a Fehér Házban, az Ovális Irpdában 1974. október 17-én (STR/AFP/Getty Images)
Updike hőse a főiskolán kipattant első szexuális zaklatási ügyhöz köti a korszakfordulót:
„Lydia Biddle vádaskodása egy korszak végét jelezte, a szerelem szabad folyásának végét (…), a polgárjogi harc legalizálása annak az időszaknak a kezdetét jelezte, amikor a társadalom csikorgó tömbökké kristályosodik, melyek mind jogi fenyegetéssel akarják növelni a hatalmukat.”
Vagyis mindazok a (főleg a fehér heteroszexuális férfi bűneihez kapcsolódó) fogalmak, amelyek ma nyugaton meghatározzák a közbeszédet,
Updike könyve ennek tettenérésében is nagyon aktuális a 2020-as évek elején. Amikor – sokan állítják, és talán nem is alaptalanul – csakugyan valamiféle vibe shift van folyamatban, gondoljunk csak a koronavírus-járvány, az ukrajnai háború jelentette világtörténelmi pillanat, a Roe kontra Wade-ítélet felülbírálata vagy akár a Johnny Depp–Amber Heard-válás társadalmi hatására. Hogy ezek végső soron az előző korszak alaptendenciái ellen hatnak-e, vagy éppen erősítik és felgyorsítják-e azokat, persze még senki nem tudja megmondani.
A végső soron merőben régimódi Alfred szemében a Derridáért rajongó Brent Mueller, szeretőjének alattomos férje megtestesít mindent, ami fenyegeti világát és boldogságát.
„(…) ellenszenvet éreztem a tésztás-dundi Jennifer iránt; romlott áru, minimum intellektuálisan megérintette az utált Brent Mueller, megfertőzte az antikanonikus dekonstrukcionista dumájával, ami mindent, ami ékesszóló, szép és klassz, propagandává lapított, és összebálázott a kukásnak.”
Updike felettébb szórakoztató pariódáját adja a kritikai olvasatnak,
Alfred ugyanakkor nem tudja teljesen kivonni magát a Mueller-féle elméletek alól, ami James Buchanan életének újraírásában is megmutatkozik. Ha mással nem, azzal a felismeréssel gazdagszik általuk, hogy miképpen a volt elnök életét kutatva folytonosan elslisszan előle – mert nem is létezik – az objektív történelmi „igazság”, úgy nem csupán a vágyott idillt nem tudta megvalósítani, de évekkel később saját és élete szereplőinek viselkedését sem tudja visszavezetni erre vagy arra az okra. Valóban csak a szöveg létezik, egy jól-rosszul összetákolt szöveg, amiből nem annyira a valóság köszön vissza, mint a szerző pillanatnyi állapota.
Az Emlékek Gerald Ford elnökségéről-t valószínűleg kevesen neveznék az updike-i életmű csúcspontjának, de izgalmas, gondolatébresztő regény, stílusa a modorosságaival együtt is szép. A magyar kiadásnak egyetlen nagyobb hiányossága van: igencsak elkeltek volna a magyarázó jegyzetek, a 19. század amerikai történelemhez kevésbé konyító olvasók ugyanis a Wikipédia szorgos görgetése nélkül ugyanis nehezen fognak eligazodni a Buchanan korával foglalkozó részekben.