Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
Összeomlott a dél-ázsiai szigetország: egy napra való üzemanyag-tartalékkal rendelkeznek, és mivel devizatartalékai is kifogytak, nem tud már dollárban sem élelmiszert, sem gyógyszert beszerezni külföldről. Srí Lanka a gazdasági válság első látványos áldozata, most az IMF mentőövében reménykedik.
Az ázsiai szigetország májusban megválasztott miniszterelnöke kedden jelentette be, hogy felvették a kapcsolatot a Nemzetközi Valutaalappal, és államcsőd-védelmet kértek. Srí Lanka gazdasága beomlott,
A 22 milliós ország súlyos helyzetbe került, az állam fizetésképtelensége miatt az IMF-fel való tárgyalásainak előfeltétele, hogy a kormány egy tervet nyújt be adósság-visszafizetéseinek üteméről. A tervek szerint ezt augusztusig összeállítják.
Ezzel pénzügyi gyámság alá kerül, a teljes gazdasági összeomlástól való megmenekülés ára hosszútávú, ütemezett adósságtörlesztés és az ezzel járó megszorítások lehetnek. Az inflációt, a valuta rohamos elértéktelenedését, az életszínvonal drámai esését és az ezekkel járó tömeges munkahelyvesztést nagyon nehéz lesz menedzselni. Recessziós örvényben nehéz kormányozni.
Ranil Wikremeszinghe Srí Lanka-i miniszterelnök
Srí Lanka rosszul vezetett, rendszerszerű korrupcióval és romló államadóssági adatokkal sújtott gazdaságát már legyengült állapotban érte a koronavírus-járvány és utána az ukrajnai háború generálta globális válság.
2005 óta a Radzsapaksza-dinasztia különböző kormányzati pozíciókban feltűnő tagjai irányították Srí Lankát, a tamil felkelőkkel kötött békeegyezménnyel helyreállt a közbiztonság, a 2008-as gazdasági válságot követően a turizmusra támaszkodó szigetország pedig gyors gazdasági növekedést ért el.
A nagyberuházások, az indiai és főleg kínai befektetések (és hitelek) révén a fejlődés szemmel láthatóvá vált, az infrastruktúra megújult, az életszínvonal érezhetően nőtt.
(ez 2022 nyarán már 50 milliárd dolláros külföldi hitelezői kitettséget jelent), a romló kilátások ellenére ugyanakkor a kormányzat érthetetlen módon adócsökkentést vezetett be.
2015-ben a választáson a szavazók a dinasztia nepotizmusára nemet mondtak, 2019-ben azonban visszatértek a hatalomba. A régi-új kormány az idén tavasszal kirobbant krízist a turisztikai szektor járványidőszakban történt bevételkieséseivel magyarázta, és ebben van igazság, mert két érintett évben a negyedére esett vissza a szigetországba látogató külföldiek száma.
egy példa: a kormányzat 2021-ben megtiltotta a műtrágya-importot, de mivel a vegyszerek nélkül satnya gabonatermés lett, Srí Lanka súlyos valutáért volt kénytelen élelmiszert vásárolni külföldről.
Az ukrajnai háború okozta második válsághullám előtt már duplájára emelkedtek az energia- és élelmiszerárak, a katonai konfliktus miatt leálló olaj-, gáz- és gabonaimport miatt pedig elviselhetetlenné vált a hiány. A devizatartalék felélésével az utolsó eszköz is kiesett a kormány kezéből, a tehetetlenséget megérző emberek az utcán követelték a politikai vezetés lemondását.
Március elején kezdődtek az utcai tüntetések, amelyek néhol véres összecsapásokká is változtak, végül május közepén a társadalmi nyomás kormányváltáshoz vezetett. Az új kormányfő, Ranil Wikremeszinghének a válságkezelés jutott, a jogász végzettségű, veterán politikus sem tudta azonban elkerülni, hogy végső lépésként az IMF mentőcsomagját vegye igénybe.
Életkép egy colombói benzinkútnál június 28-án – katonák osztogatják a sorszámokat, hogy az emberek ne vághassanak egymás elé
Az UNICEF értékelése szerint Srí Lankán humanitárius katasztrófa veszélye fenyeget.
A szigetországban a benzinért tömegek állnak sorba, csak minimális mennyiséget engednek felvenni, a benzinkutak nagy részét fegyveres katonák őrzik. Az áramkimaradások, az üzemanyaghiány és a gázkorlátozások miatt az életritmus kiszámíthatatlanná vált, az oktatási rendszer és az üzleti élet menetét ez megszakította, a gyógyszerhiány és az alultápláltság pedig konkrétan emberéleteket követelhet, főleg a kisgyermekek körében.
a szegényebbek az egekben lévő árak miatt húst és zöldséget nem vásárolnak már, kenyeret elvétve lehet kapni, így tejet és rizst fogyasztanak. Az infláció mértékére néhány példa: a tavaly júliusi árfekvéshez képest a rizs ára 55, a halé 134, az alma 150, a cukor 190 százalékkal emelkedett.
Az IMF becslései szerint a srí lankai gazdaság idén várhatóan 7 százalékkal fog lassulni, az infláció elérheti a 60 százalékos mértéket, a rúpia elértéktelenedése miatt pedig ( ez jelenleg 50 százalékos) a lakossági megtakarítások reálértéke drámaian esni fog, félő, hogy ezek a megtakarítások elvesznek.
ezek a pénzek tehát bent ragadhatnak.
A hatóságok arra szólították fel a lakosságot, hogy ha megtehetik, energiatakarékossági okokból lehetőleg otthonról dolgozzanak, a nem alapvető szükségességű állami hivatalok munkáit és az iskolai oktatást pedig ideiglenesen felfüggesztették.
Nyitókép: Kormányellenes tüntetést oszlatnak könnygázzal a biztonsági erők Colombóban június 9-én.
fotó: MTI