Klaus von Dohnanyi, magyar származású korábbi vezető német szociáldemokrata politikus volt az MCC Feszt szakmai beszélgetéseinek következő vendége, aki online beszélgetett National Interest in Times of Radical Changes című könyvéről (magyarul Nemzeti érdek, Corvina kiadó) Szalai Zoltánnal, az MCC főigazgatójával.
Szalai felidézte a könyv magyarországi nagy sikerét, majd utalt Olaf Scholz kancellár kijelentésére, mely a nemzeti érdekhez való visszatérésre szólított fel. A német érdek európai érdek is, és részben magyar érdek is – jelentette ki erre Von Dohnanyi. Mind európaiak vagyunk, az érdekeink közösek, bár ezen belül vannak eltérő nemzeti érdekek. Nézzünk Franciaországra és Németországra, a francia érdek az atomenergia megtartása mellett szólt, eközben Németország ezt másképp látta. Lehetséges, hogy legyen közös érdek – lásd a klímakérdést –, de a megközelítés már lehet más, például a nukleáris energia terén.
Szalai kérdésére, hogy melyek a legfontosabb gazdasági és biztonságpolitikai kérdések, Von Dohnanyi a hatásosság, a versenyképesség szempontjait említette.
Európa sikere a múltban a sokszínűségre, nem pedig a minden téren való egyenlőségre épült.
Az Egyesült Királyság világos választ adott a túl nagy egyenlőség erőltetésére.
Föderalista, Amerika-szerű, vagy nemzetállami Európát akarunk? – kérdezte Szalai. Von Dohnanyi szerint a kérdés nem ilyen egyszerű, bizonyos dolgokban egység kell, például az eurózónában, de látni kell, hogy több nemzet nézetei sosem fognak teljesen egybevágni. Sok eltérő nemzet adja ki Európát, sok nyelven beszélünk,
nem lehet Európai Egyesült Államokba olvasztani bennünket, „ez nem fog működni”.
Ezért közös célokban közös tetteket kell végbevinni.
Az ukrán háborúra vonatkozó kérdésre világos választ adott Von Dohnanyi: az érdekünk a háború befejezése. A háború nem védi meg Ukrajna érdekeit, az országot elpusztítják. Oroszország kezdte a háborút, de a lényeg az lenne, hogy megóvjuk Ukrajnát, mely később együttműködhet Európával. Az országot olyan helyzetbe kell hozni, hogy megvédhesse magát, de előbb be kell fejezni a háborút. Ez sajnos nem Amerika érdeke. Az Egyesült Államokat egy óceán választja el Európától, ők nem tapasztalták a háborút saját földjükön kétszáz éve. Geopolitikailag nagyon szerencsés és védett ország.
Európa Oroszország szomszédja, így érdekeink eltérnek. Európa célja, hogy ne sérüljön támadások által.