Szijjártó: Magyarország kész részt venni az élelmezési válság megelőzését célzó erőfeszítésekben

2022. május 19. 22:18

A külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy Oroszország és Ukrajna a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik.

2022. május 19. 22:18
null

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) konfliktusokkal és élelmezésbiztonsággal foglalkozó New Yorkban megrendezett nyílt vitáján kiemelte, hogy Magyarország szomszédos Ukrajnával, így a háború közvetlen és közvetett módon is biztonsági kockázatot jelent számára: egyrészt a harcok közelsége, másrészt a krízis kiváltotta esetleges újabb bevándorlóáradatok miatt.

Felszólalásában

súlyos kockázatnak nevezte a fegyveres konfliktust a globális élelmiszerellátásra, miután Oroszország és Ukrajna is a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik.

Rámutatott, hogy a háború különösen súlyos helyzetet eredményezhet az egyébként is nehézségekkel szembenéző régiókban, a gazdasági kihívások akár a terrorfenyegetettség erősödését is okozhatják, ami újabb migrációs hullámokhoz vezethet.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek mindent meg kell tennie egy ilyen válság megelőzése érdekében.

Szavai szerint ennek két lehetséges iránya van:

vagy pótolni kell alternatív forrásokból a kieső mennyiséget, vagy amennyiben ez nem lehetséges, akkor hozzá kell segíteni Ukrajnát az export fenntartásához.

Erre tekintettel Magyarország vetőmagokkal segíti a kárpátaljai gazdálkodókat, kukoricából tíz tonnával, burgonyából öt tonnával, napraforgóból fél tonnával, így támogatva a helyi ellátást és az exportkapacitásokat – mondta.

Az élelmiszerhiány jelentős áremelkedést okoz

A miniszter kitért arra is, hogy az élelmiszerhiány jelentős áremelkedést okoz, amit az is jól mutat, hogy az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) árindexe rekordmértékben, egy év alatt 21 százalékkal emelkedett.

Leszögezte: a kormányok felelőssége, hogy ne azoknak kelljen megfizetniük a háború árát, akik nem okolhatók annak kitöréséért,

Magyarországon például ezért vezettek be hatósági árat több alapvető élelmiszerre vonatkozóan.

Végül hangsúlyozta, hogy fontos a kapacitásnövelés elősegítése a rászoruló országokban, ezért komoly eredmény, hogy hazánk felsőoktatási intézményeiben már több mint háromszáz külföldi élelmiszeripari szakértő végzett.

„Készek vagyunk arra, hogy továbbra is részt vegyünk az élelmezési válság megelőzését célzó nemzetközi erőfeszítésekben” – összegzett.

(MTI)

Szijjártó Péter felszólalását alább tekintheti meg:

(MTI)

Nyitókép: Képernyőfotó

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Deansdale
2022. május 20. 15:13
"Magyarország vetőmagokkal segíti a kárpátaljai gazdálkodókat, kukoricából tíz tonnával, burgonyából öt tonnával, napraforgóból fél tonnával" A tökömér' nem mi ültetjük el ugyanezt a mennyiséget? Miért adományozzuk ukránoknak, hogy aztán ott ki tudja mi történjen vele?
Dr. Greta Grünberg
2022. május 20. 12:15
Kevesebbet kell enni és fűteni, föleg azoknak, akik kövérek és mohók.
Pelso j.
2022. május 20. 08:44
Akkor most lehet konkrétan részletezni, hogy-mivel veszünk részt az élelmezési válság megelőzését célzó nemzetközi erőfeszítésekben.
Gèbi
2022. május 20. 08:06
nem kellene ezt a jóemberkedést erőltetni addig, amíg a magyar emberek élelmiszer biztonsága nincs 100%-ban megoldva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!