Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Mi motiválja még ennyi siker után Liu Shaoang Ádót? Miért erősödött a fővárosban a Fidesz? Most, hogy az Opera felújítása véget ért, hogy látja a jövőjét Zoboki Gábor? Német energiapolitikai fordulat, ellenzéki közgazdászok alternatív valósága és gyermekvédelmi szigor Floridában – itt az új Mandiner!
Liu Shaoang letarolta a világot a rövidpályás gyorskorcsolya montréali világbajnokságán: négy aranyéremmel, tizenháromból tizenhárom futamgyőzelemmel olyat tett, amilyet húsz éve a világon senki, s amilyet magyar versenyző a sportágban még soha. A megérdemelt pihenését töltő kétszeres olimpiai bajnokkal motivációról, alázatról, az edzői utasítások megkérdőjelezhetetlenségéről és identitásról beszélgettünk címlapos interjúnkban.
Vezércikkünkben, az Első karakterben Szilvay Gergely a választás kapcsán ír az értelmiségi sirámokról.
Közélet
Ahogy egymás torkának esnek, az jut eszembe: mi lett volna, ha kormányra kerülnek? – mondja az összefogásról Mérő László, aki a napokban a szavazatszámlálás során szerzett tapasztalataival került a hírekbe. Közélet rovatunkban interjút olvashatnak a matematikussal Orbán Viktorról, Gyurcsány Ferencről és politikai korrektségről.
A kormánypártok ugyan mindössze egyetlen fővárosi választókerületben nyertek, a részletes eredmények alapján összességében erősödtek Budapesten. Eközben átrendeződött a szavazótáborok területi megoszlása is – Molnár Balázs politológussal elemztük a fővárosban kialakult helyzetet.
A rovatban recenziót olvashatnak Szilvay Gergelytől Orvos-Tóth Noémi: Szabad akarat című könyvéről.
„Brüsszelben megkezdődött a demokratikus keretek között kifejezett választópolgári akarat relativizálása” – írja Kovács Attila, az Alapjogokért Központ EU-s műhelyének projektvezetője a jogállamisági mechanizmus elindítása kapcsán.
Balog Zoltán református püspök a kereszténység és politika kapcsolódásáról ír, hangsúlyozva: „akik azért akarnák elhagyni egyházi közösségüket, mert ott vannak olyanok, akik másként gondolkodnak a közéletről, azok a politikát Krisztus elé helyezik” .
Külhon & Külföld
Közös érdek, hogy a menekültek munkát vállalva, tisztes körülmények között el tudják tartani magukat és a családjukat – Külhon rovatunkban ukrajnaiakat segítő munkaközvetítőt kérdeztünk a friss tapasztalatokról.
Évtizedes energiapolitikai reformok, sőt a zöldmozgalmak alapvető követelései dőlhetnek meg Németországban, miután a nagy energiaátállás kellős közepén érkezett az ukrajnai háború híre és annak megannyi következménye – Külföld rovatunkban körbe jártuk az Energiewende aktuális kérdéseit.
Összefoglaltuk azt is, hogy mi állhat az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajójának elvesztése mögött.
Négy hónapja kormányoz Olaf Scholz kancellár Németországban – és egyik kudarc jön a másik után. A szövetségi köztársaság történetében ez a valaha volt leggyengébb kormányzati nyitány – írja Boris Kálnoky, az MCC Média Iskolájának vezetője véleménycikkében.
Precedens & Makronóm
Tabudöntögetőnek számító jogalkotási fordulat köszöntött be az USA számos államában. A folyamat egyik főszereplője Florida, ahol a republikánus kormányzó, Ron DeSantis a szülői jogokat és a gyermekek védelmét erősítő törvényekkel fékezné a progresszív identitáspolitika terjedését. A részletekről Precedens rovatunkban olvashatnak.
Török Bernát, az NKE docense, a Magyar Piarista Diákszövetség főtitkára írásában Antall Józsefre emlékezik.
A Makronóm rovatban megnéztük, mekkora az ellenzéki közgazdászok felelőssége az egységes ellenzék torz gazdasági valóságérzékelésében.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
A klímaváltozás igenis menedzselhető, ha érzelmek helyett a költség-haszon elvre helyezzük a hangsúlyt – állítja könyvében Bjørn Lomborg dán statisztikus, akinek könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja ezen a héten.
A Feminens oldalán Hajlik Katalint, a Munkácsi Szent Erzsébet Karitász vezetőjét ismerhetik meg.
Már a maga korában is Európa-szerte ismertté tette hazája küzdelmét a keresztény világ ellenségével szemben, s közben a hadviseléstől a költészetig számos területen mutatta fel rendkívüli tehetségét – Tudomány kisrovatunkban a Zrínyi Miklós-emlékkönyvről olvashatnak.
Szombathy Pál jegyzetében a vidékizés jelenségéről ír.
Egyre inkább úgy érzem, hogy ma Európában éppen itt, közvetlen az Alpok mögött a legjobb élni: van víz, jó a klíma, az emberek normálisak, Budapest pedig különösen remek hely – mondja a friss Kossuth-díjas Zoboki Gábor. A Magyar Állami Operaház rekonstrukciójáért is felelős építésszel a humán és a reál világ közti átjárásról, a boldog gyerekkorról és a kultúra emberteremtő erejéről beszélgettünk Élet rovatunkban.
A rovatban két filmet, az Intenzív találkozásokat, valamint A besúgót ajánljuk, emellett az Art deco Budapest. Plakátok, tárgyak, terek című kiállításról is olvashatnak kritikát. A tárcát Leimeiszter Barnabás írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Czotter András ír arról, hogy a cégvezetőket milyen kihívások éri ezekben a bizonytalan időkben.