Mi történt a választáson? A Mandiner a magyar nyilvánosság neves szereplőit kérdezi meg új sorozatában a választás tanulságairól. Újabb interjúalanyunk: Nyerges Attila, az Ismerős Arcok zenekar dalszerző-énekese.
Hogyan értékelné a választás eredményeit?
Attól azért semmiképpen nem tartottam, hogy visszatér a baloldal. De az, hogy ilyen nagy arányú lesz a győzelem, ez, ha nem is meglepett, de nagyon nagy örömmel töltött el.
Ekkora győzelemre nem számítottam, csak reménykedni mertem.
Egy nappal a választások előtt jött ki legújabb klipjük a Budapest című számmal, amelyben alig burkolt kritikával illették a jelenlegi városvezetést és a baloldal vezetőjét. Mit szóltak a budapesti eredményekhez?
Nem titkolt szándékunk volt azzal a videoklippel, hogy amennyire tudjuk, segítsük a választásokat a jó irányba fordítani. Az, hogy olyan eredmény született a fővárosi választókerületekben, amilyen – hát most, hogy azóta nagyon sok helyről megmagyarázták, már én is értem, de amikor először szembesültem vele, azért nagyon szégyelltem magam. Bár már nem Budapesten lakom, de itt születtem, nekem ez a szülővárosom, és valamennyire mindig is budapesti leszek. Viszont látom, lassan hozzá kell szoknom, hogy a budapesti eredmények láttán mindig egy picikét szégyenkeznünk kell. Bár azért vannak biztató jelek, hogy talán két év múlva, mikor az önkormányzati választások lesznek, azért sok minden megváltozik majd.
A Fidesz kétharmados győzelmet aratott, immár negyedszer – mi az, ami a nemzeti kultúra szempontjából, vagy akár az Ismerős Arcok szempontjából legfontosabb e tekintetben?
Ami minket illet, egyrészt nagyon megnyugtató, hogy megint kaptunk négy olyan évet, amikor nyugodtan koncertezhetünk és nem kell attól tartanunk, hogy bárhol nem szívesen látott vendég lesz az Ismerős Arcok. Az eredményt látva
ezzel a biztos háttérrel a hátunk mögött nyugodtan tehetjük tovább a dolgunkat a határokon túl is,
és próbálhatjuk elsimítani azokat az egyenlőtlenségeket, amelyek még fennállnak sajnos a mai napig.
Az ismételt, nagy arányú győzelem miatt sokakban megfogalmazódott a gondolat jobboldalon is, hogy életképes ellenzék híján a kormánypártoknak maguknak kell önmérsékletet gyakorolniuk, ami bizony nagy kihívás lesz. Önök hogyan látják ezt a kérdést?