Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
Szerintük a hatóságok olyan feltételeket akarnak teremteni, hogy az embereknek elegük legyen, és elhagyják az országot.
A Belgiumba érkező ukrán menekültek többek között tartózkodási engedélyre, megélhetési támogatásra és orvosi ellátásra jogosultak, azonban a hosszadalmas bürokratikus eljárások megnehezítik a beilleszkedési folyamatot – írta a The BrusselsTimes belga hírportál pénteken.
A hírportál a VRT televízió riportjára hivatkozva azt írta, hogy az Oroszország által indított háború elől menekülő ukránokat befogadó családok
arra panaszkodtak, a hatóságok „rendkívül lassan kezelik” a menekültdossziékat,
ami pénzügyileg hátrányos helyzetbe hozza a kérelmezőket.
Egy Vaszil nevű ukrán menekült azt nyilatkozta a tévéműsornak, hogy akár 3 hónapig is eltarthat, hogy megkapják a szükséges dokumentumokat. Hozzátette, hogy a fővárosban, Brüsszelben, ő és partnere már szembesült a szigorú belga bürokráciával és a kerületi hivatalnokok „packázásaival”, de más településeken sokkal rosszabb a helyzet.
Véleménye szerint igen nehéz a helyzete azon ukrán menekülteknek, akik a flamand régióban fekvő Antwerpenbe érkeznek.
„Egy, a családjával Antwerpenben tartózkodó menekült június elejére kapott időpontot a bevándorlási hivataltól, egészen addig nem kap anyagi segítséget, nem vállalhat munkát, nem nyithat bankszámlát. Világos, hogy
olyan feltételeket akarnak teremteni, hogy az embereknek elegük legyen,
és elhagyják az országot vagy a várost” – tette hozzá.
Antwerpen közigazgatásának az elmúlt hetekben mintegy 3000 ukrán menekült aktáját kellett feldolgoznia, ami különösen nehéz feladatnak bizonyult – írta a Dutchnews. A VRT műsorában megszólaltatott menekült családok megkérdőjelezték a városvezetés felkészültségét a menekültek befogadására.
Az állításokra reagálva Bart De Wever, Antwerpen polgármestere elismerte, hogy voltak adminisztratív problémák, de hangsúlyozta, hogy „3000 menekültet nem könnyű kezelni”. Visszautasította azt a kritikát, hogy a város nincs felkészülve, és ehelyett
a „káoszért” a szövetségi kormányt tette felelőssé,
amely szerinte minden terhet a városokra és községekre hárított. Hozzátette azonban, hogy a következő napokban „a legsürgetőbb problémákat megoldják”, és minden érintettel felveszik a kapcsolatot, hogy digitálisan küldjék el dokumentumaikat a hatóságoknak.
(MTI)
Nyitókép: Matteo Placucci / NurPhoto / NurPhoto via AFP