Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány médiatudatossági nagykövete szerint az olvasókkal ismertetni kellene az egyes médiumok álláspontját a választásokkal kapcsolatban.
„A demokráciában a transzparens újságírás létszükséglet!” – áll Vastag Tamás felhívásában, ami a véleményformáló szerkesztőségekkel szemben fogalmaz meg elvárásokat. Szerinte szükség lenne az úgynevezett „endorsement” intézményének hazai meghonosítására.
Az endorsement során az egyes médiumok választások vagy népszavazások előtt érvelő módon vázolják fel döntésüket egy adott politikai kérdésben. Ennek során a vezércikkek közvetlenül vagy közvetve, tudatosan egy párt vagy jelölt mellett érvelnek, és arra ösztönzik olvasóikat, hogy szintén támogassák azt.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ezzel a szerkesztőségek nem állnának-e nyíltan egy adott párt vagy jelölt oldalára. Vastag Tamás, Transzparens Újságírásért Alapítvány médiatudatossági nagykövete a szerkesztőségekhez intézett levelében úgy fogalmaz: „Attól, hogy egy szerkesztőségi kollektívának van véleménye egy fontos politikai döntés kapcsán, nem feltétlenül lesz szócsöve egy adott politikai pártnak vagy közösségnek. Miközben számos újságírói alapelv, mint a tények és vélemények világos elválasztása vagy a tisztességes tájékoztatás minden szerkesztőségtől elvárható, az újságíró nem helyezkedhet semleges, kívülálló álláspontra.
Vastag szerint az endorsement hazai meghonosításának a célja az lenne, hogy a szerkesztőségek hiteles képet tegyenek közzé magukról. Ugyanis szerintük ha az olvasók megismerik jobban, érvek mentén egy szerkesztőség állásfoglalását, akkor maguk is könnyebben tudnak viszonyulni az adott döntéshez.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány több hazai sajtóterméket is megkeresett azzal a kéréssel, nevezzék meg, melyik párt mellett foglalnak állást a 2022-es országgyűlési választásokon.
Nyitókép: Földházi Árpád