„Két Donald túl sok a politikában” – Donald Tusknak üzent a volt miniszterhelyettes
A Magyarországon politikai menedékjogot kapott Marcin Romanowski világosan fogalmazott.
A csatlakozási folyamat során a tagjelöltnek számos feltételnek kell megfelelnie.
Szijjártó Péter kedden közösségi oldalán tett rendkívüli bejelentést az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. Ebben arról beszélt: a magyar emberek a békében érdekeltek, nem akarnak háborút.
A külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett: nyolc kelet- és közép-európai ország elnöke követelte a hétfői nap folyamán, hogy Ukrajna haladéktalanul kapja meg az EU-tagjelölti státuszt, és kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat. A kezdeményezést a bolgárok, csehek, észtek, lettek, litvánok, lengyelek, szlovákok és szlovének támogatták.
– jelentette be a tárcavezető, hozzátéve, hogy erről eddig a lengyel és a litván külügyminisztert tájékoztatta.
Az Európai Unióba belépni kívánó országok tagjelöltté válása nem jelenti azt, hogy azok automatikusan az EU tagállamai lesznek. Számos korábbi ország példája mutat rá: az EU tagjává válás „nem egyik napról a másikra történik”. Több olyan ország is van, amely bár 2010 előtt jelezte: csatlakozna az Európai Unióhoz, taggá válásuk azonban a mai napig sem valósult meg.
Néhány példa:
Az Európai Unióról szóló Szerződés 49. cikke foglalkozik az EU-ba belépni kívánó országok csatlakozásával. Ennek megfelelően bármely ország, amely csatlakozni szeretne
I. tagjelöltség
II. tárgyalásos szakasz
III. csatlakozás
A csatlakozási folyamatban résztvevő országok státuszuk szerint lehetnek:
Az eddig megismert álláspontokban keveredik a tagjelöltség és a tagság fogalma, illetve ezzel kapcsolatban úgy tűnik, más az ukrán fél igénye és a tagállamok hajlandósága. A legmesszebb a kérdésben a lengyel-szlovén levél ment.
a. Tagjelöltség
A tagjelölti státusz gyors elérése politikai akarat kérdése, amely a jelenlegi helyzetben biztosítható. Nem igényel hosszadalmas előkészítést.
b. Tagság
Az ukrán elnök kérése egy gyors taggá válást kér, a jelenlegi szabályok figyelmen kívül hagyásával. Erre erősít rá a lengyel-szlovén levél, amely az eljárási és intézményi kérdések rugalmas kezelését helyezi kilátásba, a 2030-as csatlakozás érdekében. A Szerződés alapján ez ugyanakkor nem lehetséges. Tehát Ukrajna jó eséllyel még 2030-ban sem lehet az EU tagja.
Szijjártó Péter bejelentését az alábbiakban nézheti vissza:
Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-videó