Fellélegzett a keresztény közösség
„Hatalmas fellélegzés számunkra a döntés, hiszen nagyon hosszan vártunk az ítéletre, amelynek kimenetelét nem lehetett sejteni. Maga Räsänen egyébként a felmentésére számított, így neki nem lehet meglepetés a mai ítélet” – mondja a Mandinernek Kulifai Sára. A Hetek újságírója, aki főszervezője volt februárban a budapesti finn nagykövetség előtti tüntetésnek, ugyanakkor hozzáfűzte: „nem felhőtlen az örömünk, mert önmagában az, hogy évekig meghurcoltak egy keresztény képviselőt bibliai álláspontjáért, olyan precedenst teremthet, ami megfélemlítő lehet nem csak a finn, de az európai keresztények számára is”.
Kulifai Sára rámutatott arra is, hogy Päivi Räsänent elsőfokon mentették fel, de a finn főügyész máris arra utalt, hogy másodfokon kell folytatni az ügyet.
Beszéltem Räsänen asszonnyal telefonon, ő is arra számít, hogy a másodfokú eljárás során kell tovább harcolnia Nem kizárt az sem, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságán dől majd el a keresztény szólás- és vallásszabadság ügye – mondta a keresztény újságíró. „A képviselő asszony azzal kezdte a hívást, hogy személyesen fejezte ki a magyaroknak a háláját és köszönetét. Rengeteget jelentett számára a sokezer fős tüntetésünk, erőt merített belőle!” – tolmácsolta a finn kereszténydemokrata politikus szavait Kulifai Sára.
Mi lett volna a nemzetközi nyomás nélkül?
Az ítélet hallatán örömének adott hangot Makláry Ákos is. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége elnöke biztos benne, hogy a keresztényeknek ez egy hatalmas megerősítés, mégpedig abban, hogy „fel kell vállalnunk a hitünket, ugyanakkor erőt ad ahhoz, hogy tanúságot tegyünk Krisztusról. Akármilyen világszemlélet is vesz körül minket, R asszony kiállásából erőt kell merítenünk” – mondta a görögkatolikus parókus. Arra hívott, hogy a példából erőt merítve „legyünk bátor keresztények”.
„Európában óriási jelentősége van annak, hogy mi, keresztények, hogyan vállaljuk fel a hitünket társadalmi kérdésekben. Erőforrás számunkra ez a döntés és Räsänen asszony kiállása” – fogalmazott a KÉSZ elnöke.
„Győzött a vallásszabadság!” – konstatálta lapunknak Faragó Renáta. A CitizenGO munkatársa gondolatkísérletében felvetette; érdekes lenne megtudni, mi lett volna az eredmény, ha nem nehezedik Helsinkire a nagy erejű nemzetközi nyomás. Mint mondja, hazánkhoz hasonlóan számos országban tüntetéseket szerveztek a finn nagykövetségek előtt, amelyeken átadták a CitizenGO által indított petíciót, az ahhoz összegyűjtött 350 ezer aláírással. Rámutat, ezeket a tüntetéseket a nagykövetségek kötelesek voltak jelenteni a finn külügyminisztériumnak, így az állam tisztában lehetett azzal, hogy Finnország jó híre is tétté vált.