Bjørn Lomborg dán politológus, a koppenhágai Consensus Center think-tank vezetője járt Budapesten Téves riasztás címen az MCC Pressnél most megjelent könyvének bemutatója alkalmából. A rendezvényt a Klímapolitikai Intézet szervezte, a szerzőt Litkei Máté intézetigazgató kérdezte.
Lomborggal készült interjúnkat itt olvashatják:
Rossz válaszokat adunk a klímaváltozásra – Bjørn Lomborg klímaszakértő a Mandinernek
***
Mint Lomborg előadásában tisztázta: elfogadja a klímaváltozás tételét és azt, hogy annak köze van az emberek tevékenységéhez; ám annyiban kritikus, hogy felelőtlenül költjük a pénzt a klímaváltozás hatásaira való felkészülésre. Az ENSZ szerinte súlyos klímapolitikai kihívások vannak – szuperviharok, bozóttüzek –, ám ezek az állítások nagyrészt valótlanok.
A bozóttűzről szóló hírekre könnyű kattintani, a New York Times le is írta, hogy lángokban a világ.
le is írta, hogy lángokban a világ. Pedig a 19. századig visszanyúlva azt láthatjuk, hogy egyre kevesebb bozóttűz van. Régen a világ 4%-át égették fel az ilyen tüzek, most pedig már alig 2-3%-on pusztítanak. A szatellitfelvételeknek köszönhetően tudjuk, hogy a kilencvenes évek óta csökken ezen területek mérete. Ez ellentmond a ma hallott riogatásoknak. A bozóttüzek által tönkretett részek száma idővel – és helyes klímapolitikával – minden bizonnyal még inkább csökken majd.
Ez nem jelenti azt, hogy nincsen éghajlatváltozás, hanem hogy más jellegű és felelős vitákra van szükség.
Az embereknek van képessége az adaptációra,
ezért fontos a társadalomtudomány, mert nem csak a természettudománnyal lehet a kérdést megközelíteni. Ha megnézzük a klímával kapcsolatos katasztrófákat, akkor visszatekinthetünk száz év adataira. Az emberek azt hiszik, egyre több a katasztrófa, de az 1920-as években átlagosan évente 500 ezer ember halt meg katasztrófákban, ez a szám azóta erősen csökkent.
Ennek nem az éghajlathoz van köze, hanem ahhoz, hogy technológiailag fejlődtünk és meg tudjuk előzni a halálokat, és
a halálos áldozatok száma egyre inkább csökken évente.
Nagyon nehéz megállapítani, mi az az árvíz, mert a fogalom rugalmas. Az irodalomban háromféle modellt vesznek alapul. 3,2 millió embert érint évente az árvíz, 12 milliárd dollár a veszteség, amit okoz. Ez 0,05 százaléka a globális GDP-nek. Az árvíz persze pusztító és drága, de a megelőzésbe kéne fektetni. Ha a legrosszabb éghajlatváltozási modelleket vesszük alapul – tehát a legrosszabb forgatókönyvvel számolunk –, akkor 187 millió ember érintene az árvíz. Ha nem teszünk semmit 80 évig, akkor ez lesz, de ez azt felételezi, hogy „állunk és nézzük, ahogyan emelkedik a tenger szintje”.