Ez végső soron oda vezetett, hogy az Európai Parlament stratégiát fogadott el a SLAPP (közéleti szerepvállalás elleni stratégiai ügyészi cselekmények) ellen, tehát az Európai Unió elítéli és leküzdi azokat, akik cseles ügyészi manőverekkel megpróbálják megfélemlíteni vagy elhallgattatni sajtóbeli kritikusaikat, és bíróság elé viszik vagy állásukból kitúrják őket azért, amit gondolni, mondani, írni merészelnek. Ez az Európai Unióban tűrhetetlen. Az Európai Unió nem így működik. Az Oroszország, Putyin Oroszországa! Mi pedig természetesen nem vagyunk hajlandók eltűrni az Európai Unió bármely tagállamának putyinizálódását.
A sajtófigyelő szervezetek arról is beszámoltak, hogy a monitoron alapuló jelentéseket jelentős mértékben befolyásolhatja azon nagyon kevés újságíró és szakértő politikai elfogultsága, akik a Médiapluralizmus Monitor keretén belül megválaszolhatják a kérdéseket. A jelentésben nyíltan ki is mondják, hogy az „az országért felelős csapat nézeteit képviseli, amely az adatfelvételt végrehajtotta, és a jelentést írta”. Lát esetleg olyan kockázatot, hogy a monitorra alapuló jelentés szubjektív lehet?
Az Európai Parlament politikai intézmény, a szerepünk természetesen politikai. De a többség – az egyértelmű többség, sőt, minősített kétharmados többség – véleménye az, hogy az ország megítélésében nem vagyunk elfogultak. A többség kifejezte, hogy
unalommal és undorral figyeli, ahogy a szabad és plurális média játékterét szűkítők akár Magyarországon, akár Lengyelországban az áldozat szerepét játsszák.
Minket nem fognak megtéveszteni. Milliószor hallottuk már az álszent szöveget, amellyel Orbán kormánya először megpróbálta kétségbe vonni az Európai Parlament uniós alapértékek iránti elkötelezettségét, majd utána azt, hogy kompetensek vagyunk azt tenni, amit teszünk. Ennek példája az is, hogy elbukott az Európai Bíróság előtt Orbán Viktor jogi keresete a jogállamisági kondicionalitási mechanizmussal szemben, melyet az Európai Bíróság ítélete teljes mértékben visszaigazolt és támogatott. Harmadérszt pedig ott van az az állítás, hogy az Európai Parlament egy balos, progresszív összeesküvés a nagyszerű Magyarország nemzeti szuverenitása és identitása ellen. Ez nevetséges. Elfogadhatatlan, hogy egy tagállam – főleg egy olyan tagállam, amely még csak nem is alapító tag, még jól emlékszünk, ahogy Magyarország a nagy keleti bővítés, a Große Erweiterung keretében bejutott az Európai Unióba – azt játssza, hogy az Unió valamiféle összeesküvés a nemzeti szuverenitás ellen. Ez annyit jelent, hogy semmit nem értenek abból, hogy miről szól ez a közösség. Végül azt is hallottuk, hogy az Európai Unió most egyfajta új Szovjetunió lett, amelyben az Európai Parlament a Legfelsőbb Tanácshoz hasonló. Groteszk! Egészen ironikus, hogy egy olyan tagállam, amely oly bátran vészelte át a Szovjetunió zsarnokságát, ilyen önáltatásba ringatja magát. Nehéz ezt elhinni, mert azt gondolnánk, hogy a tízmillió magyar szabadság és pluralizmus iránti szeretete nem tűrné el ezt az abuzív retorikát, melynek célja védeni a védhetetlent, a magyarországi plurális demokrácia terének szűkítését.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a Transzparens Újságírásért Alapítvány (OJIM) elemzésében rámutatott: módszertani hibákkal van tele a Magyarországról szóló jogállamisági jelentéshez felhasznált Médiapluralizmus Monitor. Meglepő módon ezt követően a dokumentum mögött álló Centre For Media Pluralism and Media Freedom (CMPF) megkereste, és felkérte az alapítvány munkatársát szakértőnek. A következő lépés, hogy a francia Observatoire du Journalisme és magyar társszervezete, az OJIM levélben kérte a Médiapluralizmus Monitor módszertanának teljes felülvizsgálatát a LIBE bizottság mintegy hetven tagjától és Věra Jourová uniós biztostól. Habár előzetesen felkérték az Alapítványt arra, hogy szakmai támogatást adjon a médiajelentés kidolgozásában, sem Jourova, sem a LIBE bizottság tagjai nem reagáltak érdemben a felvetett szakmai problémákra. A francia szervezet elnökét, Claude Chollet francia médiaszakértőt is kérdeztük a témában.
a Magyarországról szóló jogállamisági jelentéshez felhasznált Médiapluralizmus Monitor. Meglepő módon ezt követően a dokumentum mögött álló Centre For Media Pluralism and Media Freedom (CMPF) megkereste, és . A következő lépés, hogy a francia Observatoire du Journalisme és magyar társszervezete, az OJIM a Médiapluralizmus Monitor módszertanának teljes felülvizsgálatát a LIBE bizottság mintegy hetven tagjától és Věra Jourová uniós biztostól. Habár előzetesen felkérték az Alapítványt arra, hogy szakmai támogatást adjon a médiajelentés kidolgozásában, sem Jourova, sem a LIBE bizottság tagjai nem reagáltak érdemben a felvetett szakmai problémákra. A francia szervezet elnökét, Claude Chollet francia médiaszakértőt is a témában. Nyitókép: MTI/Európai Parlament/Francois Walschaerts