Milyen értékeket tanít a Szex és New York sorozat? Ezt a kérdést vizsgálták az MCC Budapest Summit egyik utolsó rendezvényén, ahol Hélène de Lauzun francia történész, a The European Conservative munkatársa, Frank Füredi, szociológus, a Kenti Egyetem emeritus egyetemi tanára, Vajk Miklos Lukacs, az MCC vendégoktatója, a Universidad de San Martín de Porres kutatóprofesszora és Heather Mac Donald, New York Times bestseller író, a Manhattan Institute munkatársa beszélgetett Őry Mariannal, a Magyar Hírlap rovatvezetőjével, az est moderátorával.
A sorozat 1998 és 2004 között komoly hatást gyakorolt a popkultúrára,
nők teljes nemzedéke követte azt. A kérdés: pusztította-e a hagyományos értékeket a sorozat, vagy valami olyasmit tükrözött, ami amúgy is megvolt? De Lauzun szerint a sorozat durva nyelvezetet vezetett be, Lukacs szerint pedig lefektette a ma látott „női felszabadítás” és LGBT nézetek alapját.
Mac Donald úgy véli, hogy a sorozat elterjesztette a hazugságot, hogy nincsen különbség a férfi és a női libidó között. A sorozat úgy csinált, mintha mind a két fél ugyanannyira keresné az érzelemmentes szexet, és ugyanúgy tud közösülni érzelmek nélkül. Ellentmondásos, hogy a feministák a férfiak majmolásával akarják felszabadítani magukat. Biológiailag a nők bizonyos hormonokat termelnek közösülés során, melyeket a férfiak nem. A férfiak el tudnak sétálni az aktus után, a nők sokszor kapcsolatot keresnek. A sorozatban a nők lazán próbálnak hozzáállni a szexhez, és ez elterjedt ma az egyetemi kampuszokon is. A nők csalódnak a „kötetlen szex” után, majd érzelmeiket úgy értelmezik, hogy megerőszakolták őket, és ezt egy komplett bürokrácia szolgálja ki, ami elítéli a férfiakat. A nőket arra biztatják, menjenek bele felületes szexuális kalandokba, majd ha rosszul érzik magukat, jelentsék fel a férfiakat.
Füredi szerint nem szabad beleesni abba a hibába, hogy a művészetre politikai állásfoglalásként tekintünk, és betiltjuk – a woke eszme is ezt csinálja. A Szex és New York egy vicces és színvonalas sorozat, és nem lehet felelőssé tenni a mai társadalom minden bajáért, még akkor sem, ha egyesekre hatással volt. A sorozat üzenete egyszerű: minden a szex, minden szexualizált. A szex egyfajta belső parancs a sorozatban, egy lencse, amin keresztül nézik a világot és élik az életet. Ez egyértelműen romboló. Ha a szex minden, akkor nem ismerjük a társadalom értékeit. A sorozat azt propagálja, hogy az identitásod alapja a szex, ez alapján vagy valaki, e nélkül az élményeid értelmetlenek – fejtegette Füredi. Ez nagyon ingatag definíciója az embernek, és sosem lehet így boldog az ember, hiszen a szex nem is tölti be szerepét.
Az új részek pedig annyira woke alkotások, hogy még a woke kritikusok is leszólták.