Emmanuel Macron az általa kezdeményezett találkozóra videókonferencián jelentkezett be. Méltatta a franciáknak azt „a sokfajta gazdagságát”, amely szerinte a Dél-Európából, az észak-afrikai országokból vagy a Közel-Keletről érkezetteknek köszönhető. Majd bírálta – bár a nevét nem mondta ki – a bevándorlásellenes Eric Zemmour jobboldali publicistát, elnökjelöltet, „aki kétségeket támaszt a máshonnan érkezettekkel szemben”.
Macron elsősorban Eric Zemour ellen fakadt ki
„Kétséget ébreszteni a mai francia közbeszédben, azt hangoztatva, hogy olyan sokan közülünk, csak azért, mert más a származásuk, időnként más keresztnevük van, azt jelenti, hogy el kellene felejteniük a családjuk gazdagságát, kultúráját, időnként a Földközi-tenger túloldalán lévő kötelékeiket. Én ennek az ellentétében hiszek” – jelentette ki Macron, utalva Zemmour azon választási ígéretére, hogy kötelezővé teszi minden francia állampolgárnak a „francia keresztnév” viselését, betiltva ezzel a külföldi eredetű keresztneveket.
„Elvárom minden honfitársunktól, hogy teljesen francia és európai legyen, hogy tartsa tiszteletben a köztársaság szabályait, hogy szeresse a hazáját, de azt üzenem a köztársaság minden gyermekének, hogy függetlenül a családja történetétől, attól, hogy mikor kelt át a tengeren, fantasztikus dolgokat adhat Franciaországnak, és ez olyan lehetőség, amely nagyobbá teheti Franciaországot” – fogalmazott a köztársasági elnök.
A kettős kötődés hatalmas előnyt jelenthet Franciaországnak
A diaszpóráink, a kettős állampolgáraink fantasztikus szerencsét jelentenek Franciaországnak,
és segítenünk kell nekik az érvényesülésben, beleértve azokat is, akik a Földközi-tenger túlsó partjáról származnak” – tette hozzá az államfő. Emmanuel Macron bejelentette, hogy az állam 100 millió eurós alapot hoz létre olyan, Franciaországban élő vállalkozók számára, akik az észak-afrikai országokban fektetnek be. Jelezte azt is, hogy Párizs „megkönnyíti az utazást azok számára, akik hozzájárulnak a gazdasági, kulturális és tudományos kapcsolatokhoz” az észak-afrikai országokkal „a migráció hatékony szabályozására” kötött együttműködés keretében. Ez utóbbi szabályozás lesz a témája az Európai Unió és az Afrikai Unió február 17-18-án Brüsszelben esedékes csúcstalálkozójának.