és ugyanebben az évben a baptista Békehírnök szintúgy jelezte cikkeiben, hogy minden istentiszteletüket rendőrségi vagy csendőrségi felügyelet mellett tartották.
Vass József vallásügyi miniszter 1921 decemberében szólított fel minden egyházi elöljárót, hogy térképezzék fel a szektákat. Két évvel később már „antimilitarista propaganda tetteseiként” kezelték őket, és igazságügyminiszteri szinten akarták a kisegyházakat eljárás alá vonni. Ugyanekkor belügyi rendelet értelmében járt el a Bibliával házaló térítők ellen. 1923-ban a kisegyházakkal kapcsolatos konzultáció ügyében megkereste a református egyházat: Nagy István belmissziós előadó azt felelte, hogy nem érdemes vegzálni őket, mivel remek amerikai kapcsolataik vannak – derül ki Rajki Zoltán és Szigeti Jenő könyvéből.
A későbbi évek során a lapbetiltások, toloncházba vetések, istentiszteletek megzavarása és a pénzbírságok napirendben voltak a kisegyházak tagjaival szemben. A metodisták állami üldözése a harmincas években fokozódott, példái ismertek a csendőri zaklatásnak és esetenként helyiek által elkövetett atrocitásoknak, mint frissen megtértek házainak felgyújtása.
A jehovistákat üldözték azonban a késő Horthy-korban a leghevesebben,
esetükben még a halottjaiknak temetőkből való exhumálására is akadt példa, és jehovistákat hívtak be munkaszolgálatra is.
Válogatott irodalom:
Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban. Budapest, Látószög, 1996.
Khaled A. László: A magyarországi metodizmus története 1920-1948 között. Egy vallási alternatíva esélyei Trianontól a fordulat évéig. Pécs, Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar PhD-értekezés.
Molnár Ambrus: A református egyház és az új vallási csoportosulások. In: Studia et acta ecclesiastica. Tanulmányok a magyarországi református egyház történetéből, 1867-1978. Szerk. Bartha Tibor, Makkai László. Budapest, Magyarországi Református Egyház Zsinati Irodájának Sajtóosztálya, 1983. 481-487.
Rajki Zoltán, Szigeti Jenő: Szabadegyházak története Magyarországon 1989-ig. Budapest, Gondolat, 2012.
Nyitókép: katolikus templom Tenkén, 1912-ben. Fortepan 95128