Újjáépíthetik a zsámbéki romtemplomot

2021. december 14. 12:28

Közbeszerzést írt ki a zsámbéki romtemplomra vonatkozó építéstörténeti tudományos dokumentáció elkészítésére a helyi önkormányzat – adta hírül az Építészfórum.

2021. december 14. 12:28
null

Közbeszerzést írt ki a zsámbéki romtemplomra vonatkozó építéstörténeti tudományos dokumentáció elkészítésére a helyi önkormányzat. A „Zsámbék, Premontrei Templom és Kolostor rekonstrukciója és újjáépítése” című projekt keretében meg kell valósítani a fejlesztés műszaki előkészítését és a kapcsolódó feladatok ellátását – számolt be az Építészfórum.

A műemléki vonatkozású szakértői tevékenység, felmérés és tervezés során elkészülő dokumentáció azért szükséges, hogy „a fejlesztés előkészítés számára teljeskörű, a korábbi kutatási előzményeket magában foglaló és értékelő, tervpályázathoz valamint építési/építéshatósági vagy örökségvédelmi engedélyezési folyamathoz további kiegészítés nélkül felhasználható egységes szerkezetbe foglalt építéstörténeti dokumentációt biztosítson".

A nyertes ajánlattevő feladatai a következők: 

- elméleti rekonstrukció elkészítése a tudományos dokumentáció, értékleltár és a kőszerkezetek rekonstrukciójára támaszkodva, -elméleti rekonstrukciós periodizációs építészeti rajzok (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek, homlokzatok) készítése, valamint periodizációs virtuális 3D rekonstrukciók készítése legalább öt, építéstörténeti szempontból jelentős korszakból
telektörténeti kutatás, amelynek ki kell terjednie a templom közvetlen környezetére, a Corvin János utca, a Rácváros utca és a Táncsics Mihály utca által határolt tömbre

- a beruházáshoz kapcsolódó műemléki értékleltár készítése

- elvárt munkarész a szakrestaurátor által készített kő- és festőrestaurátori szakvélemény (építőkő anyagok meghatározása, kőfaragási technikák, falfestések, boltozati kialakítások), amelyek kiterjednek a kőanyag konzerválhatóságára és a helyreállítással kapcsolatos szakmai javaslattételre is

- az Övr. 3. számú mellékletének 3.1.8 pontja szerint a műemlék megőrzésére és fenntartására, helyreállítására, a fenntartható, méltó használatra vonatkozó szakértői javaslat készítése, az értékek történeti egységének összefüggésében, fontossági és logikai sorrend felállításával, az esetleges veszélyeztetettség jelzésével.

- a korábbi rekonstrukciós kísérletek, tervek, vázlatok teljeskörű összegyűjtése és bemutatása, valamint az építészeti, műemléki „jó gyakorlat" bemutatása, hazai és nemzetközi előképekkel, minimum 10, eltérő felfogásban megfogalmazott esettanulmány a dokumentáció tárgyához kötődő eset bemutatásával

- a dokumentáció alapján egy szeparátum, szakmai összefoglaló (20-40 oldal) készítése, amelynek célja, hogy a tervezői munka számára közvetlen segítséget biztosítson
- a tervező kiválasztására vonatkozó közbeszerzési eljárás során történő rendelkezésre állás (szakmai konzultáció nyújtása a megbízó igényei szerint)

- az öregtemplom telkének és közvetlen környezetnek geodéziai és építészeti felmérése és dokumentálása abból a célból, hogy alapadatként szolgáljon a jelölt terület későbbi Szabályozási Terv módosításához, valamint a területre kiterjedő építészeti tervpályázathoz

- területismertető talajmechanikai szakvéleményének elkészítése, a korábbi talajmechanikai dokumentációk részletes megismerése, összefoglalása és javaslattétel további talajmechanikai vizsgálatokra, a talajfizikai jellemzők, talajviszonyok, a hidrológiai adatok ismertetése, valamint alapozási javaslatok megfogalmazása mind az öregtemplom telkén megvalósuló beruházás, mint a telek lehatárolását biztosító támfal tekintetében

- az öregtemplom állékonyságának vizsgálata, statikai szakvélemény készítése, amely összefoglalja az előzmények mellett a szakvélemény részeként készítendő, minimum 20 mintavételt tartalmazó faldiagnosztikai vizsgálatokat is (a statikai szakvélemény célja, hogy ez alapján tervpályázati szinten megtervezhető legyen az állékonyságot veszélyeztető valamennyi alépítményi munka, a templomdomb állékonyságát biztosító támfalak megerősítése, a hiányzó helyeken történő pótlása, a felszíni és a felszín alatti vizek elvetési terveinek elkészítése és megvalósítása, valamint a felszín alatti pincék, üregek revíziója, megerősítésük vagy tömedékelésük elkészítése)

- a romszerkezetek tekintetében részletes állékonysági vizsgálatok és számítások elvégzése, valamint javaslattétel további vizsgálatokra.

2020. október 30-án jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely a zsámbéki premontrei templom és kolostor rekonstrukciójának támogatásáról rendelkezik. Ebben az áll többek között, hogy a kormány egyetért azzal, miszerint „a kulturális turizmus részarányának növelését a zsámbéki Premontrei Templom és Kolostor fejlesztése (a  továbbiakban: fejlesztés) nagymértékben segíti, ezért támogatja a  templom fejlesztéseinek előkészítését", valamint azzal is, hogy "a fejlesztés előkészítését 300 150 000 forint összegű költségvetési támogatásból Zsámbék Város Önkormányzata valósítja meg". 

Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
diós guba
2021. december 15. 13:29
Öt éve jártam arra és majd leültem a csodálkozástól, hogy itt ilyen is van. Átmészt egy településen, felnézel a a falu feletti dombra és azt mondod ez nem igaz. Hogy kerülök én a Trónok harcába. Majd felmész az adott helyszínre és mégjobban elcsodálkozol. Szóval egy rendkívüli élmény volt számomra. Az újjáépítésről, renoválásró nem merek nyilatkozni. Ha így tudna maradni továbbiakban is évtizedekig, akkor is csodás. Azt hiányoltam, hogy a kerítésen belülre nem lehet megközelíteni, mert nagyon sétáltam volna a belső termeiben is, persze mindenhová be lehet látni. Ha a szakértők azt mondják, hogy így romlik az állaga, akkor mindenképpen csinálni kell valamit. Tényleg nem tudom mi lenne, ha teljes pompájában újraépítenék.
Emery4919
2021. december 15. 08:24
Én még a Salamon tornyot is bevenném egy ilyen programba. Talán a Dunakanyar legfrekventáltabb helyén álló ápület.
az ember
2021. december 14. 20:41
Sajnos a cikkből nem derül ki semmi. A Mátyás templomot is újraépítette Schulek Frigyes, az nagyszerűen sikerült. meg a jáki templom is.
Búvár Kund
2021. december 14. 18:34
Szegény Balázs Fecó, ha ezt megélhette volna...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!