Ferenc pápa is támogatja Orbán Viktor karácsonyi tűzszüneti javaslatát
Az egyházfő azt szeretné, ha minden fronton véget érne a vérontás.
Szabó Lajos azon kevesek közé tartozik, aki fiatal kora ellenére kapott ipariengedélyt még a hatvanas években, mert látták termékeiben a fantáziát. Eleinte a Moncsicsitől kezdve a kisautókon keresztül a bólogatós kutyáig mindenfélét gyártottak, nemcsak Magyarországot, de a keleti exportot is ellátták játékkal. Nem sokkal később jött a karácsonyfadísz, amivel a mai napig nem tud leállni. Vallja, a munka maga a csoda. Amerika, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, és Európa több országába is szállított már Szabó Lajos családi cége. De az ő kézműves gömbjei díszítik a miniszterelnök fáját is.
Fényárban úszik a nagycsarnok legbelső szobája. A terem közepén négy szorgos, női kéz finom mozdulatokkal törékeny üveggömbökbe illeszt egy-egy aprócska fém alkatrészt. Gyorsan, de precízen dolgoznak, látszik, hogy nem ma kezdték. Közben gazdáik halkan egymás közt duruzsolnak, egyikük harsányan felkacag. A legbelső zugban a sok munkát és karácsonyi díszt látott asztal fölött kék kockás flanelingben ül a nyolcvannyolc éves Szabó Lajos.
Elmélyülten dolgozik, percekig észre sem veszi, hogy ott állunk előtte és lélegzetvisszafojtva figyeljük. Sötétkék gömb simul engedelmesen egyik tenyerébe, másik keze egy sniccerrel igyekszik eldolgozni a vékonyfalú díszen a Szent Családot ábrázoló matricát. Többször újraragasztja, majd ismét felszedi. Türelme lenyűgöző. Amikor már úgy érzi, tökéletes a munka, hajszárítóval rámelegíti. Nem éppen a jászol mellett strázsáló állatok lehelete, de éppen megteszi a Betlehemben szállást kapó családnak a modern technika vívmánya is. Kollégám a megható pillanatból felocsúdva megállítja az időt: rögzíti a képet az örökkévalóságnak. A fényképezőgép kattanása elárul minket, Lajos bácsi feltekint, s huncut mosollyal üdvözöl. Majd bele is fog a meséjébe.
– emlékszik vissza. Akkoriban Lajos bácsi a Magyar Felvonógyárban dolgozott tervezőként. Itt ismerte meg a ma már az egész világon elterjedt, akkoriban még alig ismert technológiát, az úgynevezett elektrosztatikus festésszórást (az eljárás lényege, hogy az elektrosztatikusan feltöltik a műanyag festéket, amit aztán a fém tárgy magához vonz).
Lajos bácsi lelkesen meséli, mennyire megbecsülte őket a gyár vezetősége: nem, hogy nem tiltották őket az „imperialista befolyástól”, de még a Budapesti Nemzetközi Vásárra is kaptak ingyen belépőjegyet; így támogatták a dolgozókat abban, hogy az ötletesebbnél ötletesebb nyugati portékákat nézegetve némi inspirációt szerezzenek. Az ifjú Szabó Lajos szeme itt akadt meg az elegáns bársonypalástba borított konyakosüvegen. „Meghökkentően újszerű volt, kérdezgették is a velem lévő fiúk, hát ezt meg hogy csinálják?” – meséli elmerengve, tekintetén látszik, újra ott van a nemzetközi vásár francia pavilonjában.
A konyakosüveg nem hagyta nyugodni. Tudta, hogy a technológia hasonló ahhoz, amit a felvonógyárban is alkalmaznak. Szerette volna ő is megvalósítani, csakhogy – mint fogalmaz – őrületesen drága volt akkoriban a festékszóráshoz elengedhetetlen elektromos generátor. Ám Lajos bácsinak esze ágában nem volt itt feladni,
Már csak anyag kellett. Felesége textiltechnikusként dolgozott, voltak kapcsolatai, kiderítette hát, hogy a győri gabonagyár is használt hasonló matériát. Minden adott volt, belevágtak hát. „Akkoriban építettük apósomék telkén a házat, két gyerek, a harmadik útban, mi pedig belefogtunk a kísérletezésbe, majd maszekok lettünk” – idézi fel. Utóbbi kisebb csoda volt, hiszen az ipari osztály eleinte rájuk sem hederített. Csak aztán – amikor meglátták a rendkívül modern végeredményt – döntöttek úgy, hogy megadják az akkor harmincas éveikben járó Szabó Lajoséknak az iparengedélyt. „A feleségem nevére kaptuk meg a dokumentumot, akkor még én nem mertem otthagyni az állásomat” – teszi hozzá.
Elképesztő sokat dolgoztak, eleinte egy holland cégnek „szőröztek”, vagy ahogy szaknyelven mondják, flokkoltak vállfát, majd jöttek a játékok: a Moncsicsi, a kisautó és a bólogatós kutya. Utóbbit sok helyütt Lajos bácsi szabadalmaként emlegetik, ám mint elárulja, ő a kutya bevonatát, a műbársonyt honosította meg idehaza. De tény, ez a termék volt – mint fogalmaz ,„életünk legsikeresebb darabja”, ami már hozott annyi bevételt, hogy egy-egy gyártáshoz szükséges eszközt is be tudtak szerezni. Erre már nagy szükség is volt, hiszen a televízió nem bírta a sok megrendelést.
Lajos bácsit nem hagyták cserben a barátai sem: saját kézzel készítettek elektromos generátort kollégájuknak. Ő maga pedig fröccsöntőgépet állított össze – meséli, hangjában nyoma sincs az öndicséretnek, hozzá is teszi, hogy akkoriban egyáltalán nem volt nagy kunszt az ilyesmi, mindenki saját maga csinálta az eszközeit, ahogy tudta.
Matchbox-ok, kutyák, babák kerültek ki Szabóék keze közül, nemcsak az egész országot, de a keleti exportot is ellátták játékkal, sőt a hatvanas évek végén még a világkiállításon is jelen voltak. „Nagyszerű érzés volt, hogy az akkori körülmények között olyan minőséget tudtunk gyártani.
Állítom, hogy abban az időben jobb dolgokat csináltunk játékban, mint a kínaiak.
Aztán persze túlléptek rajtunk, most is az a bajunk, hogy letaroltak minket” – mondja alig hallhatóan.
Köztudott, hogy a játékkészítőnek mindenhez kell értenie: ha kell, egyaránt tudnia kell gyártani papírból, fémből, esetleg textilből is. Hogy honnan volt ezekhez ismerete? Lajos bácsi addig ment, még fel nem szedte. „Megjelent a Magyar Nemzetben, hogy kijött az új Skoda, engem meg nagyon érdekelt, hogy vonják be tükörfényes ezüsttel a kilincsét és a márkajelzését. Bementem hát a műszaki könyvtárba, és megnéztem, ki írt erről a témáról a legtöbbet, majd megkerestem az illetőt a Műszaki Egyetemen. Emlékszem, teljesen elképedt, hogy fiatal korom ellenére ilyesmivel foglalkozom” – idézi fel büszke mosollyal a szája szélén. Lajos bácsi kapott is rögtön az alkalmon, megkérdezte, tudnak-e hasonló gépet készíteni Magyarországon. Ám, mint ekkor kiderült, erre nem is volt szükség, hiszen a Nagy Diófa utcában lévő szövetkezet főmérnöke ebből a témából írta disszertációját, és ugyanitt őriztek egy már félig kész masinát is. Ez lett a szépreményű, fiatal játékkészítő első, igazán komoly beruházása. Innentől kezdve aztán – a kislányok nagy örömére – csodálatos, ezüst mosogatótálcájú játék konyhabútorokat és ezüst étkészleteket álmodott valósággá a Szabó házaspár.
Nem sokkal később már annyi megrendelésük volt, hogy a gép nem bírta kapacitással – nem úgy a Szabó házaspár. „Mit csillogót lehetne még készíteni?” – kérdezték maguktól. Ekkor jött a karácsonyfadísz ötlete. Nekiláttak hát ennek is, de úgy, hogy még a mai napig sem tudtak leállni. Az volt a terv, hogy Amerikában terítik majd a gömböket. Lajos bácsi most is, mint mindig, először is utánajárt: felkeresett egy izzógyártásra specializálódott céget, hiszen a villanykörte búrája hasonlít legjobban a karácsonyfagömbökhöz. Nem sokkal később megvásároltak egy úgynevezett asztali üveggyártásra alkalmas eszközt, majd csarnokot béreltek, sőt még alkalmazottaik is lettek.
– sorolja azokat a helyeket, ahová szállított a család karácsonyfadíszt. Az üzlet remekül ment, ám nagyon meg kellett dolgozni érte. Hogy milyen érzés volt? „Boldogság. Annyit kellett dolgozni, hogy nem is nagyon tudtuk kiélvezni” – idézi fel. Rengeteg munkába került az is, amíg végül kijutottak a frankfurti vásárra, ahol aztán a későbbi üzleti partnereiket és a kapcsolataikat szerezték. „Lélegzetelállító volt, csodálatos csillogás, hatméteres karácsonyfák az épületben, mindenféle kinccsel díszítve” – idézi fel, arcjátékán látszik, és látszik az arcjátékán, hogy megint elveszik pár pillanatra az emlékei között.
Aztán jött a rendszerváltás, és a krach. A család, mint Lajos bácsi szinte elcsukló hangon mondja, teljesen tönkrement. „Hat évig alig volt bevételünk, nagyon rossz volt, de hozzászokott az ember” – teszi hozzá mély szomorúsággal a hangjában. Amikor arról kérdezem, honnan gyűjtött erőt a nullára visszazuhanva, azt mondja, bármibe is fogott, sosem hitte el, hogy ne tudná megcsinálni.
„Nem is gondoltam arra, hogy lehetetlen lenne, így túlnyomórészt sikerült is.
Ha nem, rögtön abban a pillanatban átléptem rajta, és elfelejtettem. Mentem tovább” – árulja el a titkot.
Maga sem tudja, mi adott erőt az újrakezdéshez, ahogy azt sem, miért kelt fel sokszor éjszakánként is, hogy dolgozzon, vagy csak gyönyörködjék az éjjeli szekrényére helyezett kis tárgyon, amit ő készített. „Belső igény dolgozott bennünk, a feleségemnek is hihetetlen energiái voltak, nagyszerű asszony volt” – mondja, közben megbicsaklik a hangja. Elárulja, hogy tegnap volt éppen három éve, hogy elveszítette. „Egy hete nagyon rossz állapotban vagyok az évforduló miatt, talán ki fogom bírni. Tegnap voltunk a temetőben, napról napra jobb lesz” – erősíti magát.
Az erő nagyon is ott van benne, még a covid sem tudta leigázni, pedig egészen a kórházig vitte, ráadásul egyidőben azzal, amikor rakoncátlankodó szíve miatt pacemakert is beültettek neki. „Mondták is a hatvanéves szobatársaim a hozzátartozóiknak, hogy van velünk egy majdnem kilencvenéves bácsi, aki folyton pörög. De mit tegyek, ez az adottságom” – meséli derűs önérzettel.
Ilyen büszke arra is, hogy négy teljes éven keresztül Hongkong belvárosában két ajándékboltban is az ő karácsonyfadíszeiket árulták. „Sosem felejtem el, bejött hozzánk a frankfurti vásárra két helyes kínai lány, és azt kérdezték, mennyi a legkevesebb a gömbből, amit vásárolni lehet tőlünk. Mondtam, hogy egyetlen egy. Nem hitték el, hiszen a nagyvállalkozóknál a minimális mennyiség tízezernél kezdődik. Ötször is el kellett mondanom, hogy nálunk csak egyetlen egy. Leültek a földre, úgy nevettek” – idézi fel.
Azt is nagyra tartja, hogy
„Császári és királyi beszállító vagyok, szoktam mondani” – nevet – „A honlapunkon is fent van a kép, amint Orbán Viktor a gömbök között átkukucskál” – teszi hozzá.
Amikor arról kérdezem, mi a legszebb élménye, gondolkodás nélkül, fátyolos tekintettel rávágja, az, hogy mindent együtt csinálhattak a feleségével. „Hihetetlen ember volt, életem legcsodálatosabb 61 éve volt”. Csak pár másodperccel később tudja folytatni. „Olyan szerencsések voltunk, hogy sem engem, sem a feleségemet nem érdekelt a pénz. Volt, amikor megfőztük a bablevest egy hétre, de nem volt gond, nagyon boldogok voltunk. Kimásztunk az anyagi nehézségekből, mert nagyon sokat dolgoztunk.
Nagy élmény dolgozni. Csoda. Az, hogy az ember elmondhatja, hogy ez az én kezem munkája, mindent megér.
Óriási élmény ott látni a produktumot, amit én csináltam”.
A készülő produktumok nem soká várnak rá: amikor vége a beszélgetésünknek, felkapja munkásruháját, és szalad vissza a munkába. Most éppen az orosz piacra tervez betörni, Szibériából már kapott vissza köszönőlevelet is, nagyon tetszettek ott is a portékái. „Tudja, ma már ügynökökkel dolgoztat mindenki, én is próbáltam, de nem találják a kapcsolatot egykönnyen ennek az iparágnak a kereskedőihez” – mondja. Ezen kívül a Magyar Ízek Utcájába is meghívásuk van a Millenárisra, és hat éve a tárnoki gyárukban is van kiállításuk, szép számmal jönnek is az óvodások, ottjártunkkor is telezsongták a csarnokot. Idén egy amerikai és egy német szállodalánc is hozta volna a turistákat, de a covid miatt végül egy héttel a várt érkezésük előtt lemondták. Így is van elég dolguk, a cégek rendszerint az utolsó percben kapnak észbe a megrendelésekkel, így ők is dolgoznak az utolsó utáni pillanatig, nagy erőbedobással. „A lányom, szegény már alig áll a lábán” – teszi hozzá.
Hogy milyen volt a régmúlt karácsonya? Feleségével minden díszt felraktak a fára, azt is, ami régről maradt, azt is, amit ők készítettek, de újakat is vásároltak más gyártóktól, mindezt úgy, hogy lánya és két fia ne tudjon meg semmit. „Emlékszem, én díszítettem a fát, amíg a feleségem elment sétálni a gyerekekkel. Én voltam az angyal. Csöngettem, a kicsik meg olyan izgatottak voltak, hogy nem bírták kivárni, amíg kinyitom a kaput, hát átmásztak a kerítésen” – idézi fel.
Érthető, a gyerekek minél hamarabb részesülni szerettek volna a csodában. Lajos bácsi meg minél tovább szeretne dolgozni, mert számára pedig az maga a csoda. És persze, hogy az emberek szeretik a keze munkáját.
Képek: Mátrai Dávid