Yoram Hazony izraeli vallástudós járt az MCC rendezvényén Budapestre, ahol a konzervatív gyökerekhez való visszatérésről beszélgetett vele Gallai Sándor, az MCC társadalom- és történelemtudományi intézetének vezetője.
*
Hazony arról kezdett beszélni: az emberek szeretnek különbséget tenni az európai és amerikai kultúra között, de sok a hasonlóság. Ennek fő oka, hogy a liberalizmus a második világháborút követően meghatározó polgári hit lett Európában és Amerikában is, és ezt a legtöbb ember nem is vitatja. De a Brexit és Trump után változás állt be, sok demokratikus ország elmozdult a nacionalizmus vagy a nemzeti konzervativizmus irányába. A magyarok, az angolok, az olaszok, de akár az izraeliek is körében is előtörtek a konzervatívok.
Ez a változás szerinte rendkívül fontos. Korábban Amerikában a liberalizmus volt a meghatározó eszme, de ez nagy mértékben összeomlott. A Princeton egyetemen vagy Hollywoodban is elmozdultak a neomarxista irányába,
ez egy kulturális forradalom, ez már nem liberalizmus, nem az egyén szabadságáról van szó.
Céltudatosan semmisítik meg a nyugati országok hagyományát – gondolt itt Hazony Istenre, családra, közösségekre vagy a férfiak és a nők közti különbségekre. Ezért tartja Hazony ígéretesnek, hogy egyes európai országok harcolnak nemzeti függetlenségükért, jobban is, mint Amerika. Magyarország és Izrael kifejezetten ösztönzőleg hat sok konzervatívra.
Hazony szerint a liberalizmust nem szabad összekeverni a közgazdasággal. Egy fiatal férfi el akar venni egy nőt, eldönti, hogy összeházasodnak, de milyen fajta kapcsolatot akarnak? Teljesen szabad kapcsolatot, vagy olyat, mint egy piaci árucsere? Nyilván évtizedeken át akarnak együtt lenni. Lényeges, hogy milyen gondolatok adják meg a keretet. Sokan mondják, hogy ez körülbelül olyan, mint egy piaci helyzet: ha jön valaki jobb, akkor majd váltok. Ez a liberális hozzáállás, ez nem konzervatív hozzáállás.
A konzervatív szerint a legfontosabb kapcsolat, amely ha fájdalom, veszteség ér, akkor is benne maradok. Ez pont a piaci logika ellentéte. A piacon ha a főnök rossz, felmondunk. Egy házasságban nehéz dolgot építünk, egy egész élet kell hozzá. A házasságban is van fájdalom, de azt mondjuk, hogy megéri, megtaláljuk a kiutat.
Ugyanez a helyzet a nemzettel: ez is család, nem szabad piac.