Akkor talán Irán egy jobb példa a tálibok megértésére?
Irán arra példa, hogyan csinált egy csoport forradalmat a saját határain belül azzal a céllal, hogy exportálja a forradalmat. Irán például kiképezte és pénzeli a Hezbollah-t. Irán regionális hatalom, ami 1979 óta exportálja a forradalmat, relatív sikerekkel. Sok akadályba ütköztek regionálisan és nemzetközileg is, szóval céljaik kissé megrekedtek. Minden államnak kell kereskednie, kell az idegen valuta, a nyersanyag. Ezért Irán némileg moderálta forradalom-exportálási ambícióit.
Egyesek szerint Afrika lesz a terror melegágya a következő években. Egyetért ezzel?
Sokáig hittük, hogy szegénység gyártja a terrort. Az esetek többségében más tényezők is szerepet játszanak: az etnikai sokszínűség, a hatalom hiánya, az eltérő vallási csoportok. Afrika történelmileg nem a legstabilabb kontinens, de nem minden szegény ország termel terrorizmust. Ott van Dél-Amerika: sok szegény ország van ott, még sincs terrorproblémájuk. Afrika azért más, mert számos etnikai, vallási csoport létezik ott, és a határok nem természetesen fejlődtek ki, a határokat a gyarmatok szabták meg.
Ezek az országok gyakran nem sokat jelentenek azok számára, akik ott élnek.
A határok áthágják az etnikai, kláni, törzsi csoportokat.
Egyesek arra mutatnak rá, hogy csökken a terrortámadások száma, és hogy jobban félünk a terrortól, mint amennyire az valóban veszélyt jelent. Ön viszont azt írja könyvében, hogy a támadások száma nő.
A két állítás nem ellentmondásos, hiszen 2017-ben írtam a könyvemet, ’19-ben jelent meg, és 2000 és 2017 között a támadások száma nyolcszorosára nőtt. Az utóbbi három évben kezdett csökkenni a támadások száma, nyilván részben a covid miatt, de már azelőtt is. Tehát felfelé tartó ívről beszélünk, ami a végén erősen visszahull. Ez igaz, a globális tendencia éppen lefelé halad. De ez az adat értelmetlen, ha nem beszélünk régiókról.
Európában nem voltak komoly támadások az elmúlt pár évben, de mások nem ilyen szerencsések.
Nyilván köze van a csökkenésnek a lezárásokhoz, az utazás korlátozásához, a lakosság felett gyakorolt nagyobb kontrollhoz. Egyébként a veszélyt mindig eltúlozzuk – nem csak most, ez mindig így volt. Az esélye annak, hogy megölnek egy terrortámadásban, nagyon alacsony. Sokkal valószínűbb, hogy elesel a zuhanyban és meghalsz. De mégsem félünk attól, hogy így halunk meg, mert tudjuk irányítani, hogyan zuhanyozunk, de azt nem tudjuk irányítani, hogy lesz-e terrorista a reggeli villamoson.