Noha harminc éves a Visegrádi Együttműködés, mégsem egymás médiumaiból tájékozódunk egymásról, hanem nyugati médiumok közvetítésével – vetette fel az alapproblémát Maciej Szymanowski szerdán a háromnapos karpaczi fórum sajtó-témájú panelbeszélgetésén. A „Rólunk, nélkülünk? Média- és információs piac a V4 országaiban” című beszélgetésen a V4-es országok egy-egy ismert lapjának vezetője vett részt: a Mandiner képviseletében Szalai Zoltán lapigazgató és főszerkesztő, mellette Jozef Majchrak a szlovák Postoj főszerkesztő-helyettese, Pawel Lisicki, a lengyel Do Rzeczy Weekly főszerkesztője, valamint Matyas Zrno, a cseh Civic Institute programigazgatója.
Hálózatépítés nélkül nem megy
Az alapfelvetésre Szalai az elmúlt évtizedek történéseit felidézve rávilágított, hogy
a nyugati centrum-keleti periféria felosztást elfogadva Magyarországon sokáig úgy gondoltuk, hogy a nyugati nagy médiumok jelentik a mintát.
Ez a 2004-es EU csatlakozással lassabban, majd 2010 után felgyorsulva kezdett megváltozni, a figyelem lassan a régió felé is fordult, ezért fontos, hogy a maihoz hasonló eseményeken informális hálózatok épüljenek közöttünk.
Ha magyar szemmel a nyugati példakövetés volt a problémás, a szlovák Majchrak az orosz orientációt kritizálta: felidézte, a szlovák médiaügynökség egykori vezetője régen többször leszögezte, bőven elég az orosz hírügynökség híreit átvenni, mára azonban Szlovákiában is változni kezdtek a dolgok. A médiapiac helyzetéről elmondta, hogy hiába van plurális média az országban, az összképen ez nem hagy túl sok nyomot. Ez a kép ugyanis ideológiailag erősen befolyásolt, alakítói pedig
felnagyítják azoknak az eseményeknek a jelentőségét, amelyekkel saját, uralkodó liberális irányvonalukat tudják erősíteni.
Cseh szemszögből Zrno, Szalaihoz csatlakozva egyfajta posztkoloniális Nyugat-komplexusról beszélt, és úgy vélekedett, Csehországban két csoportra lehet osztani a külpolitika és a magyar ügyek iránt érdeklődőket, Magyarországról két, szélsőséges kép él a cseh olvasókban, az egyik a sötét középkorba ragadt Magyarországról, a másik a mintaországról szól.
Információ ellenőrzés nélkül
Hogy miként torzít a média, arra jó példa a Civic Institute programigazgatója szerint az LMBTQ-mentes lengyelországi zónák ügye, amivel a média telekürtölte a közbeszédet, ellenőrizni pedig senki sem sietett, pedig rájöhettek volna akkor, hogy egy melegjogi aktivista akciójáról van szó. Az ügynökségek nagy része
Csehországban az ellenzéki újságírók twitterjéről veszi át a híreket, mindenfajta ellenőrzés nélkül