Az 1956-os forradalomban a Budapestre törő szovjet haderővel szemben hősiesen küzdő Baross téri felkelőcsoport három tagját végezték ki ma 60 esztendeje, 1961. augusztus 26-án. Nickelsburg László, Hámori István és Kovács Lajos meggyilkolása volt az utolsó felvonása annak a több száz halálos áldozattal járó vérengzésnek, amely 1956. december 15-én vette kezdetét Kádár János épülő szocialista államában.
A Baross téri felkelőcsoport volt a legnagyobb VII. kerületi fegyveres szerveződés, amely budapesti viszonylatban is az egyik legjelentősebb fegyveres csoport volt.
Magyarországon a megtorlásnak nevezett 1956 utáni vérengzések, tömeges kivégzések és akasztások során 1956. december 15. és 1961. augusztus 26. között történtek kivégzések. Az első kivégzés 1956. december 15-én volt a miskolci lőtéren. Soltész József cipészt azzal vádolták, a bükki ellenállókhoz próbált csatlakozni. A tárgyalás során halálra ítélték, de a sorkatonák nem vállalták a kivégzését. Ezért pártmunkásokból toboroztak karhatalmi alakulatot, ők fejenként 200 forintot kaptak, hogy sortűzzel végezzék ki az elítéltet. (boon.hu)
Nyitókép: Harckocsi magyar zászlóval a Haller utca és a Balázs Béla utca torkolatánál. (Forrás: Wikipédia)