A doktor oldalán van egy szerelmi szál a filmben, amely nem a valóságon alapszik. A többi sztori viszont igen; aki olvasta Győző könyvét, az tudja követni, bár az írás egy hosszabb időszakot ölel át.
A Toxikoma előzetese (forrás: youtube)
Szabó Győző elmondása szerint 2001-ben a Valami Amerika első forgatási napjára a rehabról érkezett. Herendi Gábor rendező mégis bízott benne. Adott volt tehát, hogy a Toxikomát is ő rendezi majd?
Valóban Gábornál volt a rendezés a legjobb kezekben. Amikor Herendi a Valami Amerika forgatásán felhívta Győző kezelőorvosát, Csernus Imre azt mondta, hogy végig tudja csinálni Győző a forgatást, de egy gyógyszert minden reggel be kell szednie, és azt Herendinek kellene odaadnia neki. Ez így is történt. De
több olyan kolléga volt a Toxikoma stábjában, akik egykor megélték Győző mellett ezt az időszakot:
a maszkmesterünk, Haide Hildegard, aki anno a Katona József Színházban szemtanúja volt Győző vesszőfutásának. Egyébként, amikor elkezdtünk a filmről beszélgetni, nem a rendező személye volt a kulcskérdés, hanem a produceré: Győző engem úgy kért fel, hogy még nem volt filmes produceri tapasztalatom, ráadásul az addikció jelenségével sem voltam közeli kapcsolatban.
Szabó Győző állítólag szinte minden forgatási napon ott volt. Érthető, hiszen róla szól a történet. Nem tudta elengedni, tökéletest akart?
Ha Győzőnek bármilyen észrevétele volt, azt nekem mondta el, és utána megbeszéltük közösen Gáborral. De inkább az előkészítési fázisban voltak észrevételei. Sok beszélgetés előzte meg a forgatást, a szereplők találkoztak Győzővel és Imrével, sőt, Győző javasolta a főszerepre Molnár Áront is, aki a filmben őt alakítja – nem a hasonlóságot látta benne, hanem azt az energiát, amelyet hozzá hasonlóan ő is megmozgat magában.
Furcsa érzés volt a forgatás, hiszen ott állt mellettünk az az ember, akiről szól a film.
Nem lehet könnyű egy ilyen sztorit forgatni. Milyen forgatási körülményeik voltak?
Nem sikerült a Lipóton (Országos Pszichiátriai Intézet (OPI) – a szerk.) forgatnunk, ahol Győző kezelései zajlottak egykor, ugyanis olyan lepusztult állapotban van az épület, hogy oda nem engedtek be minket. A Budakeszi úton azonban van egy másik régi, használaton kívüli kórház, oda bejutottunk, azt alakítottuk át az OPI-ra – nagyon büszke vagyok a set-design-unkra:
ha valaki megnézi a filmet, megelevenedik majd a pszichiátria a képsorokon.