A vezető elemző lerántotta a leplet az egyre gyurcsányosabb Magyar Péterről
Pindroch Tamás elmondta, hogy miért gyurcsányosodik a Tisza elnöke.
Már a járvány utáni első testületi ülésen kettészakadt az eddig is veszekedő baloldali koalíció Baján. A Bács-Kiskun megyei városban leszavazták a központi jelentőségű kérdésekben a momentumos polgármestert. Úgy tűnik, a helyi előválasztás csak olaj a tűzre.
2019-ben másfél évtizedes Fidesz-KDNP-s városvezetést törtek meg a helyhatósági választáson együtt induló ellenzéki pártok. Kilenc mandátuma lett a Momentum, a DK, a Jobbik, az MSZP, illetve az MMM Sikeres Bajáért Egyesület névvel fölcímkézett konglomerátumának. A kormánypártiak 6-an vannak. Mostanra azonban zajos vádaskodások kíséretében megszűnt a többség, ugyanis csütörtökön egy DK-Jobbik dominanciájú négyesfogat többször is a Fidesz KDNP-vel szavazott. Így 10:5 arányban maradt alul Nyirati Klára polgármester klikkje, amely a Momentum – lásd: a polgármester pártja –, az MSZP, és a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom képviselőit foglalja magában.
Tönkrement a bajai szavazógép
A történet azért is bizarr, mert a baloldal egy része olyan bírálatokkal azonosult a június 24-ei testületi ülésen, amelyekhez eddig csak a Fidesz-KDNP képviselőcsoportjának harcai kapcsolódtak. A pandémia legutóbbi hulláma utáni első ülésen azonban kiderült, már egyáltalán nem zár össze az egész koalíció. Az egyik ilyen téma a polgármester asszony évi 12 millió forintos fizetéskiáramlást jelentő tanácsadói testületének ügye. Korábban Kámánné Bari Bernadett Fidesz-KDNP-s frakcióvezető küzdött azért, hogy ne legyen a Bács-Kiskun megyei, 35 ezres lélekszámú város az átláthatatlanul működő tanácsadó testület botrányos kifizetőhelye. Tavaly ősszel formálisan megszüntette ugyan a a városvezetés a tanácsadói testületet, de aztán kiderült: a tanácsadók maradtak. Annyi változott, hogy attól fogva megbízásos szerződések alapján jelentenek lényegében hasonló nagyságú anyagi terhet Bajának. Utóbb, ugyancsak a helyi Fidesz-KDNP nyomására, az egykori polgármesteri tanácsadói testületnek szakmai beszámolót kellett letenni a képviselők elé. Nos, a csütörtöki ülésen ezt a beszámolót nem fogadta el a kormánypártiakhoz hasonlóan a polgármesterrel szembeforduló 4 fő. Vagyis már nekik sem tetszik az a koncepció és munka, amit például a városi cégek átalakításáért végeztek.
A DK visszavág a Momentumnak
A másik, helyben nagy horderejűnek számító leszavazás az értékesítésre kijelölt ingatlanok ügyében történt. Előzmény: Nyirati Klára, kihasználva azt, hogy a covidjárvány veszélyhelyzetében, a rendkívüli jogrend alapján maga gyakorolhatott testületi döntési jogokat, lakossági felzúdulást okozott azzal, hogy dobra akarta verni a Helyőrségi klub civilek használatában álló, ikonikus belvárosi épületét. Sőt, a költségvetés bevételi forrásaihoz utalta volna a város közkedvelt kárászi üdülőjét is. Most a DK-Jobbik segített abban a Fidesz-KDNP-nek, hogy ez az eladási folyamat elakadjon. Annál is inkább, mivel a Magyar Kormány gond nélkül megadta az ellenzékivé vált Bajának azt az 560 millió forintot, amelyet a járvány okozta forráskiesések kompenzálására kért.Nem kizárt, hogy a következő bajai képviselőtestületi ülést is szenvedélyes baloldali belháború fogja tarkítani, amikor is a szóban forgó kormánykompenzáció elköltésének mikéntjéről szavaznak a képviselők.
Egyébként a baloldal civakodó oldalai kölcsönösen azzal vádolják egymást, hogy a másik fél az ellenzéki pártok közelgő előválasztása miatt élezi az ellentéteket. Annyi bizonyos: Bács-Kiskun megye 6-os választókörzetében fokozott csihipuhi ígérkezik. A DK ugyanis azt a László Károlyt indítja, aki a Gyurcsány-párt delegáltjaként volt kezdetben alpolgármester, mígnem a momentumos polgármester egy éve lemondatta. (Ez volt az első komoly törés a városvezetésben!) De bizonyítja-e valami, hogy Baján a DK akarja adni a befutó jelöltjelöltet? Persze. Dobrev Klára, a párt miniszterelnökjelölt-aspiránsa június 30-án érkezik a városba utcafórumot tartani. Csakhogy a Momentum sem engedi el a csontot: ragaszkodik Kiss László indításához. A Jobbik ráadásul az LMP és az MMM logóját is megszerezve indítja Preininger Rozália nevű politikusát.
Mindenesetre a bajai szivárványkoalíció szétesett állapota még azoknak is beszédes lehet, akik hinnének egy 2022 tavaszán kezdődő hatpárti koalíciós kormányzás eredményességében.
Nyitókép: bajai városháza