Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök döntése, hogy leszállásra kényszerítsék az utasszállító repülőgépet annak érdekében, hogy őrizetbe vegyék a rendszerével szemben kritikus Prataszevicset „állami emberrablásnak minősül és durva támadást jelent a minszki rezsim részéről a demokratikus jogokkal és független médiaszolgáltatásokkal szemben” – fogalmazott a NATO-főtitkár Costával való találkozóját követő közös sajtótájékoztatójukon.
A NATO és az EU együttesen lépnek fel
Nemzetközi vizsgálatra van szükség ezzel az elfogadhatatlan incidenssel kapcsolatban”
– mondta Stoltenberg, aki támogatásáról biztosította az EU Fehéroroszországgal szembeni szankcióit. Costa szintén elítélte a történteket, védelmébe vette az európai légtér fehérorosz használatának tilalmára összpontosító uniós szankciókat, és a fehérorosz politikai foglyok, köztük Prataszevics szabadon engedésére szólított fel.
Ha valaki egyértelműen átlépte a határt, az Fehéroroszország”
– jelentette ki a soros EU-elnökséget betöltő Portugália kormányfője. Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva minszki leszállásra szólították fel a Ryanair légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát. A gépen utazott Prataszevics, a Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit barátnőjével együtt a leszállás után őrizetbe vettek.
Nem hivatalos uniós csúcs is volt Lisszabonban
A portugál miniszterelnök és a NATO-főtitkár ezen kívül olyan, a NATO és az EU érdekkörébe tartozó kérdésekről egyeztetett, mint a terrorizmus elleni harc a Száhel-övezetben vagy a júniusi európai csúcstalálkozó. Stoltenberg lisszaboni útja során találkozott Marcelo Rebelo de Sousa portugál elnökkel is, és részt vesz az elnöki tanácsadói testület egyik ülésén is. Az uniós tagállamok külügyminiszterei pénteken nem hivatalos tanácskozást tartanak Lisszabonban, a találkozó fő témája Fehéroroszország és a Gázai övezetbeli helyzet lesz.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA-LUSA/Antonio Cotrim