Belebukott legújabb vádaskodásába Magyar Péter: összenőtt Gyurcsányékkal (VIDEÓ)
Szembesítették az exférjet.
Még nem dőlt még el a korábban Wichmann Tamás olimpikon által üzemeltetett Kazinczy utcai kocsma lebontásának kérdése.
Az ellenzéki irányítású erzsébetvárosi vezetés az előző, fideszes önkormányzatot hibáztatja a kialakult helyzetért, hangzott el péntek délután egy online sajtótájékoztatón, melyet az épület helyére tervezett szálloda ügyében tartottak. A Fidesz-frakció ezt cáfolja – számol be az Index.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a kerület polgármestere és alpolgármestere mellett többek közt az Óvás! Egyesület alapítója, Perczel Anna, Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke és Bojár Iván András művészettörténész, építészkritikus vett részt – számol be az Index.
Niedermüller Péter a kerület polgármestere szerint törvényes eszközzel igyekeznek megvédeni a kerület kulturális örökségét, de „nincsenek könnyű helyzetben, mert a kormány ilyen tekintetben is erősen megkurtította az önkormányzatok jogkörét”.
Időközben petítciót indítottak civil szervezetek azért, hogy a Wichmann-kocsma legendás épületén kívül a környék további műemlékei is megmenekülhessenek a lebontástól.
„Tiltakozunk a világörökségi terület védőzónájába tartozó zsidó negyed épületeinek újabb bontási hulláma, a Kazinczy utca 55. (volt Wichmann kocsma) bontása, a Király utca 25., 27., 29. szám alatti műemléképületek bontási szándéka, a Király utca és a Kazinczy utca sarkán található park és játszótér beépítése ellen” – áll a petícióban, mely szerint védett területen az épületek bontása megengedhetetlen.
Úgy vélik, hogy a beruházások figyelmen kívül hagyják az örökségvédelmi szempontokat, ami miatt az UNESCO 2005 óta több missziót is küldött legutóbb 2019-ben a történelmi zsidónegyed bontása, valamint a világörökségi területeken tapasztalt, városképet zavaró nagyberuházások miatt.
„A Wichmann-ház melletti játszótér utáni három épület ügyében is pereskedés folyik, oda is valami mást akarnak építeni. A 27. szám alatti ház erkélyén olvasható az egykori fogadó német nyelvű felirata: Zur Stadt Pest. Mert az egyesítés előtt még német ajkú volt a főváros. Ez is történelem, ez is érték” – nyilatkozta az Indexnek a városvédő, Ráday Mihály.
Az UNESCO jelentések az elmúlt évtizedekben sorra marasztalták el a magyar államot a „védett negyedekben tapasztalható, világörökségi elvárásoknak ellentmondó beruházások és a törvényben előírt Kezelési Terv hiánya miatt”.
„Niedermüller parkolóhely-megváltási mutyija nyitotta meg a lehetőséget a Wichmann-kocsma épületének elbontására, a DK-s polgármester most már nem emlékszik a saját aláírására” – áll a kerületi Fidesz közleményében.
„A napokban bejárta a sajtót a Kazinczy utca 55. számú épület bontásának ügye. Ennek kapcsán az önkormányzat is megszólalt, és a kormányhivatalt, illetve a Fideszt hibáztatta az épület bontása, valamint a szállodaberuházás kapcsán. Niedermüller Péter és csapata csak egy alapvető dolgot felejtett el megemlíteni. Mégpedig azt, hogy az építési engedélyezés előszobájának tartott parkolóhely-megváltási megállapodást ő maga hagyta jóvá a veszélyhelyzet első időszakában. Az előterjesztést még az akkori jobbkeze és párttársa, az áramlopáson kapott Borka-Szász Tamás vezette Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottság véleményezte” írják.
A baloldali vezetésű bizottság előterjesztése szerint a hotelberuházást egyszerűen „diákszállóként” értelmezték a Fidesz szerint, amellyel a leendő tulajdonos sokkal jobban járt anyagilag, miközben a kerületet emiatt kár is érhette. A törvényi előírások szerint ugyanis hotelberuházás esetén 11 db parkolóhelyet kellett volna létesíteni, míg ez diákszálló esetén csupán 3 parkolóhelyet jelent.