Bár a vírus kezdete óta kritizálta és nevetség tárgyává tette Donald Trumpot, Boris Johnsont és Benjamin Netanjahut a német kormány és az Európai Bizottság, a vakcináció elérkeztével mégis ők érték el a legnagyobb sikereket – számol be a 888.hu.
Azt, hogy ez nem egy légbőlkapott állítás, a január 26-i statisztikák bizonyítják:
- Izrael már beoltotta lakosságának 32 százalékát
- az Egyesült Királyságban ez a szám 10.6 százalék
- Az Egyesült Államokban pedig 6 százalék.
Németország az átoltottságot tekintve meg sem közelíti a kritizált államokat a maga 2 százalékos vakcinációjával, míg az EU-s átlag 1.9 százalék. Boris Johnson sikerének tudták be azt is, hogy összehozta az Oxfordot és az AstraZenecát 2020 márciusában ahelyett, hogy az Európai Bizottságra várt volna tétlenül. Ezen felül Johnson 30 millió adagot rendelt a Pfizer-BioNTech vakcinából is még 2020 júliusában.
Egy másik német lap, a Die Zeit szerint az Egyesült Királyság az EU nélkül jobban helytállt a vakcinabeszerzés terén mint az annak tagjaként tette volna.
Mindemellett, az Egyesült Királyság volt az első nyugati ország, amely engedélyezte a Pfizer-BioNTech vakcináját, még december 2-án, majd decemberben 30-án az Oxford-AstraZeneca termékét is. Ehhez képest az EU csak pénteken engedélyezte az utóbbit. A jelenlegi előrejelzések szerint márciusig az Egyesült Királyság várhatóan 28-30 millió lakosát fogja beoltani.
(888.hu)
(Címlapkép: MTI/AP/dpa pool/Michael Kappeler)